Megahity lat 90', które zna KAŻDY!

Megahity lat 90', które zna KAŻDY!

fot. Wikimedia Commons

Lata 90. to okres rozkwitu wielu gwiazd muzyki tanecznej. Wszyscy pamiętamy kultowe początki Britney Spears i jej szkolny teledysk do „One more time”  oraz gorące klipy dziewczyn ze Spice Girls. Mamy dla Was zestawienie przebojów tamtych lat, które sprawią, że czasy gumy Turbo i gier na Game Boy’u powrócą ze zdwojoną siłą. Uwaga! Ten materiał uzależnia!

1. MC Hammer - U Can’t Touch This

Kultowy hit MC Hammera zawładnął listami przebojów na początku lat 90'. „U can’t touch this” znalazł się na trzecim albumie wykonawcy „Please Hammer, Don’t Hurt ‘Em” i w ekspresowym tempie zawładnął światem muzycznym. Chwytliwy teledysk z autorskim tańcem wymyślonym przez MC Hammera na dobre zakorzenił się w popkulturze, a dyskoteki wypełniły się fanami naśladującymi jego ruchy.

„U can’t touch this” wylądowało na pierwszym miejscu list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Teledysk zgarnął pięć nagród MTV VMA, a w 1999 roku stacja uznała go jednym ze 100 najlepszych klipów wszechczasów!

2. Bomfunk MC - Freestyler

W 1999 roku fińska grupa Bomfunk MC podbiła serca muzykomaniaków hitem „Freestyle”. Chyba nie ma osoby, która ani raz nie zaśpiewała pod nosem „Fristajla łaka maka fą”? Przebój pochodzący z pierwszego studyjnego albumu „In stereo” zyskał w 2000 roku miano najlepiej sprzedającego się singla w Europie.

Teledysk nakręcono w helsińskim metrze, a album „In stereo” osiągnął w Finlandii status podwójnie platynowej płyty sprzedając się w liczbie 134 610 egzemplarzy.

3. La Bouche - Be My Lover

Dla przypomnienia: La Bouche to duet muzyczny stworzony przez wokalistkę Melanie Thornton i rapera Lane’a McCray’a, który – pomimo pochodzenia obydwojga wokalistów ze Stanów Zjednoczonych - powstał w Niemczech w 1994 roku, gdzie Melanie pracowała jako piosenkarka studyjna, a Lane… stacjonował podczas swojej służby wojskowej z siłami powietrznymi USA.

W 1995 roku duet wydał swój debiutancki album „Sweet dreams”, a na krążku znalazł się przebój „Be my lover”, który dotarł do 6 miejsca na liście Billboardu i zawładnął parkietami na całym świecie. La Bouche sprzedali w sumie ponad 10 milionów płyt zyskując status złotej lub platynowej płyty w ponad 15 krajach!

4. Vengaboys - Boom, Boom, Boom, Boom!!

Absolutnym hitem trzeciej płyty holenderskiego zespołu Vengaboys jest wydany w 1998 roku singiel „Boom, boom, boom, boom!!”. Za powstanie i sukces grupy odpowiedzialych jest dwóch DJ-ów i producentów – Danski i Delmundo. Panowie w latach 1992 – 1997 podróżowali autobusem szkolnym po Hiszpanii, a w trakcie wyjazdu zatrzymywali się na plażach - rozstawiali sprzęt muzyczny i grali nielegalne imprezy, które najczęściej kończyły się interwencją tamtejszej policji. Na jednym z takich wydarzeń poznali Kim Sasabone – przyszłą wokalistkę nowoutworzonej formacji Vengaboys.

„Boom, boom, boom, boom!!” w końcówce roku 1998 trafiło na 1 miejsce UK Singles Chart, a o jej fenomenie najlepiej świadczy fakt, że ten przebój nucimy prawie 20 lat później!

5. Snap! - Rhytm Is A Dancer

Rytm jest tancerzem – wszystko w temacie! Przebój niemieckiego zespołu „Snap!”, który promował ich drugi album „The Madman’s Return”, szturmem podbił listy przebojów w 1992 roku. Utwór „Rhytm is a dancer” uplasował się na pierwszych miejsach muzycznych notowań m.in. w Holandii, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech, a oryginalny kobiecy wokal (piosenkarka Thea Austin) zawładnął sercami milionów fanów.

Piosenka zdobyła ogromną popularność – została wykorzystana m.in. w odcinku kultowego serialu „Beverly Hills, 90210” i w wielu spotach reklamowych. „Rhytm is a dancer” wspięło się na pierwsze miejsca list przebojów w 12 krajach!

6. Spice girls - Wannabe

Nasza tak zwana „wisienka na torcie” – pięć gorących dziewczyn z zespołu Spice Girls i ich nieśmiertelny hit „Wannabe”! Debiutancki singiel najsłynniejszego girlsbandu w dziejach ukazał się 8 lipca 1996 roku i sprzedał się w rekordowej liczbie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Bardzo ekspresyjny teledysk, kręcony bez cięć montażowych, umożliwia nam oglądanie imprezy ze Spicetkami od początku do końca, a Posh Spice, Sporty Spice, Ginger Spice, Baby Spice i Scary Spice na wiele lat wpisały się w popkulturowy krajobraz jako idolki nastolatek na całym świecie. Kto nie tupnie nóżką przy tym megahicie ten trąba!

Zobacz też: Wielki powrót The Kelly Family