Mój profil
News

CUDA WIANKI 2017

CUDA WIANKI 2017

LATO ZACZYNA SIĘ W GDYNI: CUDAWIANKI 2017

10 EDYCJA! 

24 czerwca 2017 | Gdynia | Plaża Śródmieście + Park Rady Europy + Bulwar Szwedzki 

LATO ZACZYNA SIĘ W GDYNI: CUDAWIANKI to plenerowe, ogólnopolskie wydarzenie muzyczno-artystyczne, oficjalnie otwierające sezon letni w Gdyni. Sercem Cudawianków jest scena muzyczna ulokowana na malowniczej Plaży Śródmieście nad samym morzem. W tym roku wystąpią na niej – CRYSTAL FIGHTERS, SMOLIK // KEV FOX, KAMP! oraz EDYTA GÓRECKA.To nie koniec atrakcji muzycznych – miłośników muzyki elektronicznej w taneczny nastrój wprawią liczne sety dj-skie w ramach COASTLINE MEETING oraz koncerty na SCENIE INFOBOX, promujące młode talent muzyczne z występami zespołów BIXBIT, THE PARTY IS OVER, ERITH, FUTURELIGHT. W programie akcji dziennych pod nazwą PARK CUDÓW znalazły się m.in. warsztaty Do It Yourself / Zrób To Sam, działania literackie, wyplatanie wianków etno i eko w ramach AKCJI WIANKI, gry podwórkowe, aktywności taneczne i rekreacyjne. Będą z nami najlepsze trójmiejskie food trucki.

Oto program godzinowy wydarzenia:

12.00-17.00 | ALTERNATYWNE ZWIEDZANIE MIASTA | Centrum Gdyni – start: InfoBox
12.00-18.00 | PARK CUDÓW: warsztaty, rekreacja, akcje miejskie| Park Rady Europy
12.00-18.00 | AKCJA WIANKI: pleciemy etno/ekowianki | Park Rady Europy

16.00 | koncert BIXBIT| Gdynia InfoBox | Scena Młodych Talentów
17.00 | koncert THE PARTY IS OVER | Gdynia InfoBox | Scena Młodych Talentów
17.00-01.00 | COASTLINE MEETING: sekcja dj-ska | Park Rady Europy
18.00 | koncert ERITH | Gdynia InfoBox | Scena Młodych Talentów
19.00 | koncert FUTURELIGHT | Gdynia InfoBox | Scena Młodych Talentów

20.00 | koncert EDYTA GÓRECKA | Plaża Śródmieście | Scena Cudawianki
21.00 | koncert SMOLIK // KEV FOX | Plaża Śródmieście | Scena Cudawianki
22.30 | koncert KAMP!| Plaża Śródmieście | Scena Cudawianki

00.15 | koncert CRYSTAL FIGHTERS | Plaża Śródmieście | Scena Cudawianki
01.30 | zakończenie programu

SPOTKAJMY SIĘ W GDYNI!

Na wszystkie wydarzenia – WSTĘP WOLNY!

 

OPIS PROGRAMU:

SCENA CUDAWIANKI / Plaża Śródmieście

SCENA CUDAWIANKI – serce wydarzenia od lat prezentuje przede wszystkim artystów związanych z szeroko pojętą muzyką alternatywną. Na tej samej scenie wystąpią CRYSTAL FIGHTERSSMOLIK // KEV FOX oraz KAMP!. Koncerty zapowie Agnieszka Szydłowska.

CRYSTAL FIGHTERS
W kolejnych latach po wydaniu w 2010 roku debiutanckiego krążka „Star of Love”, Crystal Fighters osiągneli status jednego z najważniejszych na świecie zespołów muzycznych. Ich światowa trasa koncertowa w latach 2015/16 odbyła się na pięciu kontynentach, zagrali dla ponad miliona osób podczas około 180 koncertów. Crystal Fighters to zespół, który czerpie z antycznych tradycji ludzkości, tworząc muzykę, która brzmi jak przyszłość. Trio, w którego skład wchodzą wokalista Sebastian ‘Bast’ Pringle, gitarzysta Graham Dickson, oraz multiinstrumentalista Gilbert Vierich, spędziło trzy lata, przemierzając planetę, łącząc się z naturą i grając na zapomnianych instrumentach. Wrócili z nowym albumem „Everything Is My Family”, który uosabia ich ekstatyczną żądzę życia i, jak mówi Bast, „jest bardziej taneczna, bardziej psychodeliczna, bardziej tropikalna, bardziej rave, bardziej słoneczna, generalnie bardziej”, niż cokolwiek, co dotychczas nagrali.

I tą taneczność, psychodeliczność, tropikalność i słoneczność z radością powitamy na Cudawiankowej scenie, inaugurując sezon letni w Gdyni i reszcie Trójmiasta. Jesteśmy przekonani, że koncert doskonale wpisuje się w dotychczasową linię programowania sceny muzycznej z występami takich gwiazd jak Morcheeba, Tricky, AYO, Gentleman & The Evolution, Buraka Som Sistema, Nneka, Hercules and Love Affair, Emir Kusturica & TNSOMatthew Herbert Big BandEbony BonesJimi Tenor & Kabu Kabu, którzy wystąpili na Cudwiankach na przestrzeni lat.

SMOLIK // KEV FOX  to dwie indywidualności, które łączy niesamowita pasja do pokonywania muzycznych granic i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych. Decyzja o nagraniu wspólnego albumu była naturalnym rozwinięciem współpracy Andrzeja Smolika - znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa - brytyjskiego songwrittera. SMOLIK // KEV FOX to jeden z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku za który artyści odebrali FRYDERYKA w kategorii elektronika i alternatywa. Ich pierwszy singiel “Run” przez wielu uznawany jest jako utwór roku. Kolejne single to “Mind The Bright Lights” oraz “Regretfully Yours” z gościnnym udziałem Y (Bokka). W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii. 

KAMP! to jeden z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych. Ich pojawienie się na scenie dało początek całej fali młodych zespołów, które skutecznie wykorzystały siłę promocji, jaką dał internet. W 2012 roku ukazał się ich przełomowy debiut, zatytułowany po prostu "KAMP!". Równocześnie z działalnością na polskim rynku, przyszedł sukces zagraniczny. Jako jedni z pierwszych, muzycy KAMP! zaczęli regularnie koncertować na zagranicznych festiwalach i imprezach showcase'owych. Mają za sobą m.in. trasy po USA i Wielkiej Brytanii oraz występy na tak ważnych imprezach jak amerykański SXSW czy brytyjski The Great Escape. KAMP! swój drugi album pt. "Orneta" z dnia na dzień, pod koniec października 2015. "Orneta" to płyta taneczna, ale i kontemplacyjna, melancholijna i porywająca jednocześnie. I jak zwykle w wypadku KAMP! nabiera nowych emocji podczas energetycznych koncertów. Latem 2014 KAMP! wydali materiał dla nowojorskiej wytwórni Cascine, stając się tym samym jednym z niewielu polskich zespołów tak mocno zaznaczającym swoją obecność na zachodnim rynku muzycznym.  Obecnie muzycy pracują nad trzecią płytą. Producentem materiału został Bartosz Dziedzic, współautor sukcesów Brodki ("Granda") i Artura Rojka ("Składam się z ciągłych powtórzeń"). Premiera płyty planowana jest na jesień.

EDYTA GÓRECKA
To jest głos pochodzący z zupełnie innej rzeczywistości. Edyta pojawia się z chłopakami, serwuje nam piosenkę o sierpniu i ja wierzę, że wszystko będzie dobrze. (...) Przepiękny tekst, ślicznie operuje słowem.
Katarzyna Nosowska o utworze "Sierpień"
Zadebiutowali koncertem dla przyjaciół w ogrodzie. Słowem i muzyką potrafią rozbudzić zmysły niejednego fana melancholijnych i subtelnych brzmień. Wrażliwość pięciu muzycznych dusz doskonale widać i słychać na koncertach. Młodzi artyści inspirują się przestrzenią islandzkich brzmień, lekkością akustycznych dźwięków i brytyjską muzyką gitarową. Edyta Górecka ma na swoim koncie debiutancką EPkę „Portrety” oraz pojawiła się na składance z muzyką do samochodu wydanej przez Kayax.

SCENA INFOBOX / SCENA MŁODYCH TALENTÓW / Gdynia InfoBox

Po raz czwarty na Cudawiankach pojawi się alternatywna scena muzyczna, prezentująca i promująca młode zespoły,  które zostanły wybrane w wyniku rozstrzygnięcia oficjalnego konkursu organizowanego przez Miasto Gdynia & Cudawianki 2017.  Zgłoszenia oceniło Jury w składzie: Kamil Wicik /Radio Gdańsk/, Łukasz Stafiej /Trojmiasto.pl/, Ania Nicz /Gazeta Magnetofonowa/, Przemek Budnik /Brand New Anthem/, Gosia Muraszko /Co jest Grane/, Lena Dula + Katarzyna Smoła /Cudawianki/, Mateusz Skowronek /Gdynia InfoBox/. Oto wyniki konkursu: miejsce 1 - Edyta Górecka / miejsce 2 - ex aequo FUTURELIGHT ERITH / miejsce 3 - ex aequo The Party Is Over BixBit. 

ERITH 
Twórczość Erith, odkąd trafiła do internetu, skupia uwagę wielu ważnych osób ze świata muzyki. Dzięki temu 22-letnia artystka szybko zagrała na tak prestiżowych imprezach, jak Spring Break, Alter Fest, Soundrive Festival, Ars Cameralis czy Samsara Festival Europe(HU). Erith ma za sobą też supporty przed m.in. Julią Marcell, The Dumplings, Xxanaxx'em i Rebeką. Pod koniec zeszłego roku gliwiczanka otrzymała Nagrodę Marszałka Woj. Śląskiego dla młodych twórców za osiągnięcia w dziedzinie muzyki.
Jej koncerty przybierają formę performance'u. Erith nawiązuje świetny kontakt z publicznością, którą podczas występu wciąga do swojego magicznego świata, z którego trudno jest wrócić do rzeczywistości. Erith tworzy muzykę na żywo, loopuje poszczególne sample i instrumenty, śpiewa, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny taniec. 

FUTURELIGHT 
Po założeniu zespołu w 2014 r., wszystko wskazywało na to, że będą kolejnym indie-rockowym składem. Na szczęście prawdziwych facetów nie poznaje się po tym, jak zaczynają. Poszukiwania tożsamości zaprowadziły grupę do nagrania trzech EP’ek, które ukształtowały obecne, synthrock-popowe brzmienie i unikalność ich muzyki. Ambitni, uparci, a przede wszystkim – wpadający w ucho.
Skład: Arek Błaszczyk – wokal/syntezator, Adrian Sęk – gitara/wokal/syntezator, Robert Kodłubański – gitara basowa/wokal/syntezator, Adam Kłys - perkusja

BIXBIT 
to trójmiejska grupa, która powstała w 2009 roku z inicjatywy gitarzysty Michała Buhrke, basistki Anety Eron oraz perkusisty Mariusza Dorsza. W 2015 roku do trójki muzyków dołączyła wokalistka Karolina Humanowska, ustalając skład zespołu. Muzyka grana przez zespół, to melodyjny indie pop/rock z dużą domieszką funku. Bixbit, w różnych składach, zagrał kilkadziesiąt koncertów w Polsce oraz został laureatem konkursów: Jarocin Festiwal (wyróżnienie jury) oraz festiwalu FAMA (II miejsce). Grupa brała udział w takich muzycznych wydarzeniach jak Spring Break, Rocket Festival, Cudawianki i bezpośrednio poprzedzała występy takich wykonawców jak Brodka, Rebeka, Skubas, Kamp i wielu innych.

THE PARTY IS OVER 
The Party Is Over to Daria Ryczek i Michał Wajdzik. Swoje pierwsze utwory, będące mieszanką soulu i trip-hopu, zaprezentowali w lutym 2015 roku na epce zatytułowanej po prostu „The Party Is Over”. We wrześniu 2015 roku ukazał się singiel „Inspiration” z remixami MANOIDa i Stendeka(producent najnowszej płyty Reni Jusis). W maju 2016 roku duet został jednym z laureatów konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze skierowanego do młodych zespołów z Katowic. Efektem zwycięstwa jest m.in. wydanie debiutanckiego krążka „Stolen Symphonies”, który ukazał się w lutym 2017 roku. W ciągu ponad dwóch lat działalności The Party Is Over intensywnie koncertował. Duet na swoim koncie ma również udane występy w telewizji (talent show Must Be The Music w Polsacie oraz program Kulturalni.pl w TVP Polonia). Równolegle Daria i Michał rozwijają swoje solowe projekty – L.U. oraz Rabbit on the Moon.

PARK CUDÓW / Park Rady Europy 

Serce Cudawianek bije również za dnia podczas akcji miejskich w Parku Rady Europy, który staje się po raz kolejny Parkiem Cudów. Pamiętacie, kiedy ostatni raz bawiliście się na podwórku? My też nie…, ale w tym roku postanowiliśmy to zmienić i Sekcję Dzienną Cudawianek poświęcić czarowi podwórkowych zabaw. Część Parku Rady Europy zamieni się w świat skoków przez skakankę, tańca, eksperymentów i przygód. Nie obędzie się oczywiście bez tradycyjnych etnowianków w ramach Akcji Wianki wyplatanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lubichowa oraz ekowianków, plecionych z resztek i skrawków, setów dj-skich z Coastline Meeting oraz warsztatów edukacyjno-plastycznych. Ruszymy także na miasto, aby lepiej poznać Gdynię podczas Alternatywnego Zwiedzania Miasta. Z naszego podwórka wszyscy wyjdą bogatsi o nowe umiejętności, miłe wspomnienia oraz wyposażeni w typowo wycieczkowy ekwipunek, taki jak samodzielnie wykonany plecak, indiański pióropusz, czy własny znak drogowy… Udało się nam nawiązać współpracę z licznymi gdyńskimi i trójmiejskim animatorami oraz pasjonatami, dzięki temu w Parku Rady Europy spotkamy między innymi namiastkę festiwalu Globaltica, edukatorów z Centrum Nauki Experyment, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Muzeum Miasta Gdyni, szkołę tańca HavanaSi! oraz Nordic Walking Team Gdynia. Lubimy sieciować wartościowe, gdyńskie inicjatywy.
Szczegółowe informacje + program na http://cudawianki.eu/akcje

COASTLINE MEETING / Park Rady Europy

Już po raz piąty, jubileuszowy w ramach Cudawianków odbędzie się COASTLINE MEETING, czyli spotkanie trójmiejskich DJ-ów i producentów. Selekcją DJ-ską zajmie się host strefy Tomek Hoax oraz jego przyjaciele. W tym roku strefa będzie skupiać się wokół gatunków muzyki elektronicznej operujących na relatywnie szybkich tempach (120bpm++), wędrując przede wszystkim po dzielnicach Detroit i Chicago, w okolicach końca lat 80-tych i pierwszej połowy lat 90-tych aż do współczesności.
Skład: Tomek Hoax / Rhythm Baboon / Radek Cyman / DJ Dett / DJ Luks

ALTERNATYWNE ZWIEDZANIE MIASTA / start: Gdynia InfoBox – punkt info Culturebox

Wydaje Ci się, że znasz Gdynię? Z nami poznasz ją od innej strony. AZM to stały punkt programu Cudawianków i szansa na odkrycie Gdyni dla siebie podczas spacerów, gry miejskiej i innych form przemieszczania się i poznawania nietypowych zakamarków, lokalizacji znanych tylko lokalsom, trudno dostępnych miejsc, których nie odkryjesz, wodząc jedynie palcem po mapie. Co roku proponujemy nowe trasy i rozwiązania, co roku jesteśmy pod niewątpliwym urokiem Gdyni jako miasta. Czarujemy, cudujemy i celebrujemy.

www.cudawianki.eu

www.facebook.com/CudaWiankiGdynia

 

Organizator: Miasto Gdynia
www.gdynia.pl

www.gdyniakulturalna.pl
# wGdyni

Zobacz też
Komentarze: 0
Aby dodać komentarz Zaloguj