News

Harry Potter: 40 ciekawostek na 40-te urodziny czarodzieja!

Harry Potter: 40 ciekawostek na 40-te urodziny czarodzieja!

Fot. YouTube.com/TrailersPlaygroundHD

Harry Potter skończył 40 lat! Bohater sagi J. K. Rowling 31 lipca 2020 roku świętuje swoje 40-ste urodziny, a z nim fani na całym świecie.

J. K. Rowling podbiła światowy rynek książki dzięki swoim powieściom o przygodach młodego czarodzieja. 7 tomów historii Harry’ego Pottera wydano między 1997 a 2007 rokiem i przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a Potteromania trwa do dzisiaj.

Na podstawie książek nakręcono 8 filmów, a po nich została zekranizowana nowa seria spod pióra Rowling umiejscowiona w czasach sprzed życia Harry’ego – Fantastyczne Zwierzęta I Jak Je Znaleźć. 

Harry Potter: oto najtrudniejszy quiz wiedzy jaki widzieliście! [38 pytań] >>

Według książek Harry Potter urodził się ostatniego dnia lipca 1980 roku. Oznacza to, że w 2020 roku kończyłby 40 lat! Przypomnijmy, że ostatnia scena siódmego tomu jego przygód i ostatniej części sagi ma miejsce 1 września 2017 roku, więc Harry i Ron odprowadzający dzieci na pociąg do Szkoły Magii i Czarodziejstwa mieli po 37 lat. 

Z okazji 40-tych urodzin najbardziej znanego czarodzieja świata zebraliśmy dla Was 40 ciekawostek ze świata Pottera. Dajcie znać, których nie znaliście! 😊

Harry Potter – ciekawostki o fabule

1. 31 lipca to nie tylko urodziny Harry’ego – tego dnia urodziła się sama J. K. Rowling!

2. Hermiona była urodzona rok wcześniej niż Harry i Ron! Ron urodził się 1 marca 1980 roku, a Hermiona 19 września 1979 roku. 

3. Dzieci urodzone po 1 września szły więc do Hogwartu z następnym rocznikiem – warunkiem przyjęcia jest ukończony 11. rok życia.

4. Pierwszą część przygód Pottera autorka napisała na maszynie do pisania.

5. Tytuł pierwszego tomu pierwotnie brzmiał Harry Potter i Kamień Czarodziejów. Wydawca uznał, że nie jest wystarczająco dobry i zmieniono go na „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

6. W pierwszej wersji nazwisko Hermiony brzmiało Puckle.

7. Lilly Potter urodziła się 30 stycznia 1960 roku, a James Potter 27 marca 1960 roku. Ojciec chrzestny Harry’ego – Syriusz Black – urodził się 3 listopada 1959 roku.

8. Zaklęcie uśmiercające Avada Kedavra pochodzi od armeńskich słow Ahadda Kedhabhra, które oznaczają „zniknąć jak ten świat”.

9. Pełne imię Ginny Weasley to Ginewra, a nie jak sądzi wiele osób Virginia.

10. Remus Lupin to anagram Primus Lune, co oznacza „księżyc w pełni”.

11. Patronusem Hermiony była wydra, a Rona pies rasy Jack Russel Terrier.

12. Rowling zapytana przez dziennikarkę o to, czy Gilderoy Lockhart odzyskał wspomnienia odpowiedziała, że nie i jest dużo szczęśliwszy po utracie pamięci.

13. Po bitwie o Hogwart Minerwa McGonagall została dyrektorem szkoły.

14. Z kolei po śmierci Voldemorta kolejnym Ministrem Magii został Kingsley Shacklebolt.

15. W 2019 roku to Hermiona zastąpiła Shacklebolta na stanowisku Ministrem Magii. 

16. Wszystkie dzieci Pottera zostały nazwane po kimś dla niego ważnym: James Syriusz po ojcu i ojcu chrzestnych, Albus Severus po „dwóch najodważniejszych dyrektorach Hogwartu” oraz Lily Luna po matce Harry’ego i Lunie Lovegood.

17. Syn tragicznie zmarłych Lupina i Tonks nosi imię Ted. Z ostatnich kartek książki dowiadujemy się, że spotykał się on z córką Billa i Fleur – Victoire.

18. Zaklęcie Expecto Patronum z łaciny oznacza dokładnie „czekam na opiekuna”.

19. George po śmierci Freda już nigdy nie był w stanie użyć zaklęcia patronusa, ponieważ jego wszystkie szczęśliwe wspomnienia wiązały się z bratem.

20. Po bitwie o Hogwart Harry i Ron rozpoczęli kurs aurorski. Tylko Hermiona wróciła do szkoły by dokończyć edukację.

Masz tę wersję książki HP i Kamień Filozoficzny? Sprawdź stronę 53, bo możesz zarobić >>

Harry Potter – ciekawostki o filmie

21. Pierwszą część przygód Harry’ego miał reżyserować Stephen Spielberg.

22. Dan Radcliffe (czyli filmowy Harry Potter) użył podczas zdjęć około 70 różdżek.

23. Severusa Snape’a miał zagrać Tim Roth, ale ostatecznie ta genialna rola przypadła Alanowi Rickmanowi.

24. W piątej części serii – Harry Potter i Zakon Feniksa – pokazany jest gabinet Dolores Umbridge. Jego ściany zdobią zdjęcia kotów. Zrobiono je na specjalnej sesji, na którą przywieziono 40 kotów ze schroniska. Wszystkie zwierzaki znalazły nowe domy i żaden nie wrócił do schroniska.

25. Podczas wyboru obsady do filmów kierowano się zasadą „sami Brytyjczycy”.

26. Podczas kręcenia sceny rozbicia się Harry’ego i Rona o Wierzbę Bijącą w drugiej części filmu „poświęcono” aż 14 Fordów Anglia.

27. Wiele portretów, które można zobaczyć w Hogwarcie, przedstawia członków ekipy filmowej.

28. W filmie wykorzystano dwie chatki Hagrida. Jedna duża, aby uczniowie wydawali na jej tle bardzo mali, natomiast druga była mała, aby z kolei Hagrid wyglądał przy niej jak olbrzym.

29. Lekcja latania kręcona była na dziedzińcu zamku Alnwick w Wielkiej Brytanii, natomiast Bank Gringotta to Australian High Commission w Londynie.

30. Ze względu na duże podobieństwo do swojego wujka - Ralpha Fiennesa, który grał dorosłego Voldemorta - rolę młodego Toma Riddle’a otrzymał jedenastoletni Hero Fiennes-Tiffin.

31. Aktorka grająca Jęczącą Martę – Shirley Henderson - miała 46 lat kiedy wcieliła się w postać ducha nastolatki.

32. Na potrzeby filmu wykonano tylko jeden zestaw schodów w Hogwarcie. Reszta została dodana przez grafików komputerowych.

33. Wiele rzeczy utkwiło podczas zdjęć w brodzie filmowego Hagrida – m.in. zaplątał się tam żywy nietoperz.

34. Na potrzeby ośmiu części filmów zbudowano aż 588 scenerii.

35. Mądre księgi w gabinecie Dumbledore'a to w większości stare książki telefoniczne w różnych okładkach i ozdobione odpowiednią ilością kurzu.

36. Każda figura szachowa z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny ważyła ponad 250 kilogramów.

37. W roli Gilderoya Lockharta obsadzony został początkowo Hugh Grant.

38. Malutkiego Harry’ego zagrały… trojaczki! W rolę dziecka wcieliło się dwóch braci i siostra Saunders.

39. Sowę śnieżną Harry’egp, Hedwigę, zagrały trzy różne ptaki: Ook, Gizmo i Sprout.

40. Przez pół roku szkolono sowy, żeby nauczyły się dostarczać list do domu państwa Dursley’ów, które z pewnością pamiętacie z pierwszej części filmu.

Które z tych ciekawostek już znaliście?

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.