News

Ładna buzia to nie wszystko! Gdzie tak naprawdę leży klucz do sukcesu 2Cellos?

Ładna buzia to nie wszystko! Gdzie tak naprawdę leży klucz do sukcesu 2Cellos?

fot. materiały prasowe

Luka Šulić i Stjepan Hauser tworzący wybuchowy duet 2Cellos, to świetnie wykształceni wiolonczeliści klasyczni. Solidne podstawy muzyczne pozwalają im dzisiaj na olbrzymią swobodę sceniczną i wielką różnorodność w doborze repertuaru. „Prześliczni wiolonczeliści”, jak są nazywani w Polsce, zagrają w tym roku dwa koncerty: w Gdańsku i Krakowie.

Obaj instrumentaliści tworzący 2Cellos – Luka Šulić i Stjepan Hauser - zaczynali swoją przygodę z muzyką klasyczną w wieku pięciu lat. Ukończyli szkoły muzyczne, począwszy od najniższego szczebla, a skończywszy na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Dużo ćwiczyli, uczestniczyli także w wielu kursach mistrzowskich i koncertowali. Brali udział w licznych konkursach wiolonczelowych, zresztą na jednym z nich się poznali. Myśleli wówczas, że będą klasycznymi muzykami. W miarę upływu czasu stwierdzili jednak, że to nie ma sensu, ponieważ ich głowy były pełne pomysłów, chcieli się rozwijać i eksperymentować. Jednocześnie pragnęli poczuć atmosferę wielkiej sceny – niekoniecznie w wersji klasycznej. Tak zrodził się pomysł na zaaranżowanie przeboju Michaela Jacksona „Smooth Criminal”. Swoją wersję wrzucili do sieci i... tak to się zaczęło.

Dzisiaj jednym z najczęściej zadawanych pytań duetowi 2Cellos jest to, czy Chorwaci będą komponować własne utwory. Aranżowanie znanych utworów w taki sposób, aby miały coś świeżego i nowego, jest trudniejsze! – odpowiadają artyści. Mimo to przyjmują czasami zamówienia napisania muzyki na potrzeby kina. Trzy lata temu skomponowali muzykę do napisów końcowych do filmu „September of Shiraz” z udziałem Salmy Hayek i Adriana Brody. Panowie nie wykluczają tego typu projektów w przyszłości, ale na pewno nie będą one stanowić dla nich głównego zajęcia. To granie koncertów na żywo, z pasją i energią jest tym, co ich najbardziej kręci.

Czy pełne spektrum możliwości 2Cellos zobaczymy podczas ich majowych koncertów w Krakowie i w Gdańsku? Możemy być pewni, że pokażą zarówno swoją wrażliwą naturę, jak i pełne energii rockowe dusze. Macie szansę wzięcia udziału w tej muzycznej uczcie 18 maja w gdańskiej Ergo Arenie i 19 maja w krakowskiej Tauron Arenie. Organizatorem koncertu jest agencja Prestige MJM. 

Zobacz też