News

Noc Kupały i Noc Świętojańska: czym się różnią i kiedy je obchodzimy?

Noc Kupały i Noc Świętojańska: czym się różnią i kiedy je obchodzimy?

Fot. Pixabay.com

Chociaż wydaje się, że jest inaczej, Noc Kupały i Noc Świętojańska to nie to samo święto. Czym się różnią te dwie noce i kiedy je obchodzimy? Sprawdźcie!

Szklany Pociąg już działa. Gdzie kupić bilety? >> 

Noc Kupały – co to jest?

Noc Kupały (inaczej Sobótka) to słowiańska pogańska tradycja, która wiąże się z przesileniem letnim. Noc Kupały obchodzimy w najkrótszą noc w roku, co wypada około 21-22 czerwca.

Wiele lat temu Noc Kupały była związana z czczeniem ognia, wody, Księżyca i Słońca. Odpowiednie obchodzenie Nocy Kupały wpływało na płodność, miłość i plony. W dzisiejszych czasach niektórzy uważają, że Sobótka to słowiańskie walentynki.

Cardi B pękły spodnie podczas występu. Wpadka roku? >>

Nazwa Noc Kupały pochodzi od indoeuropejskiego słowa kump, które oznacza gromadę. Inna nazwa – Sobótka – jest z kolei związana z legendą o dziewczynie o takim imieniu.

Według opowieści, Sobótka miała wyjść za ukochanego właśnie w noc letniego przesilenia. Niestety wioska, w której mieszkała dziewczyna została zaatakowana, a Sobótka zginęła trafiona przez jednego z najeźdźców prosto w serce. Od tej chwili Noc Kupały nazywana jest też Sobótką, na pamiątkę jej śmierci.

Dzień Ojca: życzenia, wierszyki dla taty >> 

Jak obchodzić Noc Kupały? Najpopularniejsze zwyczaje związane z Sobótką to tańce wokół ogniska, wróżby, czy wicie wianków. Ta ostatnia tradycja jest popularna też dzisiaj. 

Panny plotą wianki i, razem z zapalonymi świecami, rzucają je do wody. Według wierzeń, jeśli plecionkę wyłowi jakiś kawaler, dziewczyna, która zrobiła wianek może spodziewać się ślubu. Jeśli wianek popłynie niezauważony, dziewczyna raczej szybko nie zostanie żoną. 

Ariana Grande: jej figura woskowa to koszmar! Artystka skomentowała >> 

Noc Świętojańska - co to jest? 

Noc Świętojańska to chrześcijański odpowiednik Nocy Kupały. Obchodzimy ją z 23 na 24 czerwca.

Z Wigilią świętego Jana związana jest legenda na temat kwiatu paproci.  Raz w roku, właśnie w nocy z 23 na 24 czerwca, ma pojawiać się ta niezwykła roślina. Temu, kto znajdzie kwiat paproci, nigdy nie zabraknie miłości ani pieniędzy.

Open'er 2019: jedna gwiazda nie dotrze, ale będzie ktoś w zamian! >> 

Jakie zwyczaje wiążą się z Nocą Świętojańską? W zasadzie obrzędy Wigilii świętego Jana są takie same jak w Noc Kupały. Do wróżb, ognisk i wianków dodano jeszcze święcenie wody. Ostatni zwyczaj ma odróżniać pogańską Sobótkę od chrześcijańskiej Nocy Świętojańskiej.

Dzień Ojca – prezenty dla taty last minute. Co kupić tacie? >>

Noc Kupały albo Noc Świętojańską można świętować tradycyjnie i np. szukać kwiatu paproci, ale można też wybrać się na koncert z tej okazji. Wiele miast w Polsce organizuje "wiankowe" imprezy. 

Na przykład w Warszawie, 22 czerwca 2019 roku, przy Multimedialnym Parku Fontann, odbędzie się kultowy już koncert Wianki 2019. Na scenie pojawią się m.in. Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska i zespół Tulia.

Wybieracie się na Wianki?

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj