Facebook
Instagram
Sklep
News

Polskie wakacyjne hity wszechczasów

Polskie wakacyjne hity wszechczasów

screen from YouTube.com/OldMemories37

Lato! Plaże pełne parawanów, parkiety w nadmorskich i górskich kurortach zapełnione wczasowiczami, święty spokój i upragniony urlop.  Pływanie, opalanie, zwiedzanie, sport - sposobów na relaks mamy sporo, a najprzyjemniejszą towarzyszką odpoczynku jest oczywiście muzyka. Stworzyliśmy dla Was listę polskich hitów, które pozwolą na dobre wczuć się w letni klimat i zostaną w głowie na długo - nie tylko na wakacje!

1. Wojciech Młynarski  - Jesteśmy na wczasach

Nieodżałowany człowiek – legenda. Poeta, reżyser, wokalista, satyryk, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy. Wojciech Młynarski debiutował w latach 60. w studenckim kabarecie klubu „Hybrydy”, a przez kilkadziesiąt lat swojej kariery zajmował się między innymi  przekładami piosenek musicalowych, pisał libretta operowe i był związany z wieloma instytucjami kulturalnymi, m.in. z Teatrem Hybrydy  i Teatrem Ateneum w Warszawie. Utwory Młynarskiego adaptowali wybitni artyści naszej rodzimej sceny -  Hanna Banaszak, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Anna Germa, Irena Jarocka i wielu, wielu innych, a jego niezapomniane kompozycje wpisały się w kanony polskiej muzyki.

2. Zbigniew Wodecki – Chałupy welcome to

Kolejny mistrz w swoim fachu w naszym zestawieniu - muzyk, wokalista, multiinstrumentalista (grał na skrzypcach, fortepianie i ukochanej trąpce). Zbigniew Wodecki debiutował z końcem lat 60. – związał się z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. Największymi przebojami artysty są „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Z Tobą chcę oglądać świat” (duet ze Zdzisławą Sośnicką), „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Opowiadaj mi tak”, a ogromną popularność przyniosł mu wykonania piosenki tytułowej z animacji Pszczółka Maja.

3. Wały Jagiellońskie – Monika, dziewczyna ratownika

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”)  to zespół muzyczny i jednocześnie grupa kabaretowa, która powstała w 1977 roku w Gdańsku. Wały Jagiellońskie w swoich piosenkach ironicznie odnosiły się do  rzeczywistości czasów PRL-u. Do największych przebojów grupy zalicza się utwory „Córka rybaka” i „Wars wita”, a wokalistą zespołu był znany szerszej publiczności piosenkarz i satyryk Rudi Schubert.

4. Kult – Gdy nie ma dzieci w domu

KULTowy zespół obchodzący w tym roku 35 – lecie (!) działalności swój pierwszy koncert zagrał 7 lipca 1982 roku w warszawskim  klubie Remont. Sprzedano na niego 14 (!) biletów. Rockowa grupa założona przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę zasłynęła anarchistycznymi tekstami , a w swoim dorobku ma 16 krążków (w tym 4 platynowe i 3 złote), a do ich największe hity, które na pewno znacie, to „Baranek”,”Arahja” i „Lewe lewe loff”.  My przygotowaliśmy dla Was hymn wszystkich rodziców – „Gdy nie ma dzieci w domu”!

5. Krzysztof Krawczyk – Parostatek

Nasz polski Elvis Presley podbił rodzime parkiety wraz z zespołem Trubadurzy w roku 1963 roku. Karierę solową rozpoczął w 1973 roku, a jego przeboje na stałe wpisały się w kanon najlepszych polskich piosenek. Artysta o wielu twarzach i brzmieniach – tworzył od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Krzysztof Krawczyk jest autorem aż 40 krążków, z czego 11 okryło się złotem a 3 platyną!

6. Anna Jantar – Tyle słońca w całym mieście

Czołowa polska piosenkarka lat 70’. Karierę artystyczną rozpoczęła w 1968 jeszcze jako Anna Szmeterling. Współpracowała z zespołem Polne Kwiaty i z nim w poznańskim radiu nagrała utwór „Po ten kwiat czerwony”. Od 1969 Anna Jantar była wokalistką zespołu Waganci, w którym występował także Jarosław Kukulski, jej przyszły mąż. Z tego okresu pochodzi znany utwór „Co ja w tobie widziałam”. Przed tragiczną śmiercią w katastrofie lotniczej w 1980 roku, wokalistka wydała 4 płyty, za które otrzymała aż 18 nagród.

Zobacz też: Hity lat 90', które zna każdy!

Zobacz też