Mój profil
News

Amy Winehouse obchodziłaby dziś 34-te urodziny. Przypominamy jej piosenki

Amy Winehouse obchodziłaby dziś 34-te urodziny. Przypominamy jej piosenki

fot. screen YouTube/AmyWinehouseVevo

Żyła krótko, ale jej talent i muzyka odbiły się echem na całym świecie. Amy Winehouse urodziła się w Londynie 14 września 1983 roku w rodzinie o tradycjach jazzowych. Profesjonalnie zaczęła śpiewać w wieku 16-tu lat, a pierwszy kontrakt podpisała w wieku 19-tu. Artystka nie tylko śpiewała, ale także pisała i komponowała własne utwory. Była autorką takich hitów jak „Rehab”, „You Know I’m No Good”. Po wydaniu swojej płyty „Back To Black”, w 2008 roku zdobyła jednego wieczoru 5 nagród Grammy, w tym 3 najważniejsze (dla Najlepszej Nowej Artystki, za Płytę Roku i Piosenkę Roku), co uczyniło ją pierwszą Brytyjką, która tego dokonała.

Winehouse przez lata zmagała się z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu, prawdopodobnie cierpiała także na depresję. 23 lipca 2011 roku została znaleziona w swoim mieszkaniu w Londynie. Przyczyną śmierci okazało się zatrucie alkoholem.

Chociaż artystka wydała zaledwie dwa albumy (Frank w 2003 i Back To Black w 2006), to wśród nich znajdują się perełki, które warto sobie przypomnieć. 

Stronger Than Me (2003)

Singiel z pierwszej studyjnej płyty Amy, zatytułowanej Frank. Słowa do utworu napisała sama artystka wspólnie z producentem Salaamem Remi.

Rehab (2006)

Piosenka oparta na autobiograficznych przeżyciach artystki („Każą mi iść na odwyk, ale mówię: nie, nie, nie”), została wyprodukowana przez Marka Ronsona. Podczas 50 rozdania nagród Grammy, kawałek otrzymał statuetki za Piosenkę Roku, Nagranie Roku i Najlepszy Kobiecy Występ Pop.

You Know I’m No Good (2007)

Drugi singiel z płyty Back To Black. Klip został wyreżyserowany przez Phila Griffina, który odpowiadał również za teledysk do „Rehab”.

Back To Black (2007)

Tytułowy singiel z drugiego krążka Amy, napisany razem z Markiem Ronsonem, opowiada o rozstaniu artystki z Blakiem Fielderem-Civilem. Fragment filmiku, na którym Amy z Ronsonem nagrywa utwór znalazł się w dokumencie Amy z 2015 roku, opowiadającym o życiu artystki.

Tears Dry On Their Own (2007)

Klip, w którym wokalistka pojawia się w wysoko natapirowanej fryzurze i szarej sukience, stała się rozpoznawalnym i charakterystycznym dla wokalistki lookiem. Melodia i słowa do utworu zostały skomponowane przez Winehouse.

Valerie (2007)

Nie wszyscy może wiedzą, że piosenka została pierwotnie wydana przez zespół The Zutons w 2006, a wersja Marka Ronsona z udziałem Amy Winehouse to po prostu cover, który pojawił się na albumie Ronsona „Version”.

Zobacz też: One Hit Wonders, czyli gwiazdy jednego przeboju

 

Zobacz też
Komentarze: 0
Aby dodać komentarz Zaloguj