News

17 listopada to najlepszy dzień na rzucenie palenia tytoniu! Dlaczego?

17 listopada to najlepszy dzień na rzucenie palenia tytoniu! Dlaczego?

fot. pixabay.com

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To świetny dzień na to, żeby pożegnać niezdrowy nałóg i rozpocząć nowe życie bez tego nieprzyjemnego zapachu. Nie czekaj do poniedziałku, nowego miesiąca czy Nowego Roku 2023 - zacznij przygodę pozbycia się nałogu wraz z milionami ludzi na całym świecie w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Kiedy najlepiej zerwać z tytoniem?

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada. W 2022 roku to święto przypada na 17 lisopada. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija co roku około 8 milionów ludzi na całym świecie, z czego 7 milionów zgonów spowodowanych bezpośrednim paleniem tytoniu, a aż ponad milion biernym paleniem przez osoby niepalące. To oznacza, że paląc nie tylko szkodzimy samemu sobie – szkodzimy też osobom w swoim otoczeniu, najbliższym, na których zależy nam przecież najbardziej.

Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Warto więc uwolnić się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm, by móc żyć dłużej i cieszyć się dobrą formą.

Selena Gomez ma konflikt z przyjaciółką, która oddała jej nerkę? Wymowny komentarz >>

Jak rzucić palenie tytoniu?

Doskonale wiemy, że rzucenie nałogu jakim jest nikotynizm, nie należy do łatwych przedsięwzięć. Na każdego zadziała coś innego – jedni rzucają palenie z dnia na dzień, inni potrzebują pomocy albo zastępczej czynności. Obecnie na rynku dostępne są środki wspomagające rzucenie palenia oraz zdrowsze alternatywy dla papierosa, które mogą być pomocne w pierwszych fazach „zrywania” z nałogiem. Dlatego np. e-papierosy mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą stopniowo ograniczać palenie, a nie chcą już dostarczać organizmowi trujących substancji smolistych. 

Zdrowsze alternatywy dla papierosa

Na rynku pojawia się coraz więcej bezdymnych alternatyw, które dostarczają organizmowi dawkę nikotyny, ale bez szkodliwych substancji smolistych. Są to m.in. urządzenia do podgrzewania tytoniu czy saszetki nikotynowe. Oczywiście pierwsza kategoria jest obecnie traktowana jak każdy e-papieros (choć działa zupełnie inaczej) i co za tym idzie, nie można jej używać w większości miejsc, w których zakazane jest palenie tradycyjne. Nie dostarczycie więc sobie nikotyny np. w podróży środkami transportu zbiorowego. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będą saszetki nikotynowe, na przykład stosunkowo od niedawna dostępne w Polsce VELO.

Saszetki nikotynowe to forma środka beztytoniowego, który wkłada się do ust - najlepiej pod wargę. Nie potrzebujemy więc żadnych dodatkowych urządzeń. Co ciekawe, według badaczy, osoby, które używają jedynie saszetek nikotynowych zamiast tradycyjnych papierosów, mogą radykalnie (nawet o 99 proc.) obniżyć tym ryzyko związane z tradycyjnym paleniem.

Czy podrzewcze tytoniu są zdrowsze?

W oparciu o wyniki badań e-papierosy szkodzą 100 razy mniej, niż zwykły papieros, ale musi to być papieros, który poza nikotyną zawiera substancje dopuszczone do stosowania oraz obecne w produktach spożywczych i dopuszczonych do użytku. Ta mieszanka musi zostać podgrzewana w kontrolowanej temperaturze, nie większej niż 300 stopni - mówi Piotr Kuna, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i alergologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W mojej ocenie, nie ma żadnego uzasadnienia dla obecnej medialnej agitacji w przedmiocie potencjalnej szkodliwości papierosów elektronicznych. Wapowanie jest dużo mniej szkodliwe od palenia tradycyjnych papierosów. Oczywiście, nie ma powodów by mówić, że wapowanie jest bezpieczne. Ale to, co jest pewne to to, że nadal pozostaje nieskończenie mniej groźne od palenia tradycyjnych papierosów - to słowa profesora Bertrand Dautzenberg, specjalisty chorób płuc w szpitalu Pitié-Salpêtrière w Paryżu.

Badania wskazują jednoznacznie: rezygnacja z tradycyjnych papierosów przynosi ogromne korzyści dla zdrowia. Nawet jeśli zdecydujecie się małymi kroczkami dążyć do celu używając podgrzewaczy tytoniu czy saszetek nikotynowych, dostarczycie tym samym swojemu organizmowi dużo mniej szkodliwych substancji. 

Trzymamy kciuki za silną wolę wszystkich próbujących wyrwać się ze szponów nałogu – 17 listopada w Światowy Dzień Rzucania Palenia pokażemy na antenie 4FUN.TV sposoby na walkę z nikotynizmem. Oglądajcie!
 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.