News

Sylwester 2021: mandat za fajerwerki. Za co i jaką karę można dostać?

Sylwester 2021: mandat za fajerwerki. Za co i jaką karę można dostać?

fot. pixabay.com

Sylwester i Nowy Rok to czas, kiedy wiele osób wypuszcza w niebo fajerwerki i strzela petardami. Za niestosowanie się do przepisów można zostać ukaranym i dostać wysoki mandat.

Sylwester 2021 wolny? Czy można odebrać dzień za sobotę 1.01? >>

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają przepisy z Kodeksu wykroczeń oraz prawa lokalnego. Zapis artykułu 51. z Kodeksu wykroczeń brzmi:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Fajerwerki mogą być puszczane w przestrzeni publicznej tylko 31 grudnia i 1 stycznia, za złamanie tego przepisu można dostać mandat do 500 złotych.  

Pogoda na sylwester i Nowy Rok. Gdzie spadnie deszcz, a gdzie śnieg? >> 

Kara za fajerwerki – ile i za co?

Za zakłócanie spokoju, porządku lub spoczynku nocnego można zostać ukaranym aresztem, ograniczeniem wolności albo grzywną w wysokości 20-5 tysięcy złotych.

Za nieostrożne obchodzenie się z ogniem lub naruszanie przepisów przeciwpożarowych mogą zostać nałożone sankcje aresztu, grzywny (20-5 tysięcy zł) albo nagany. Taka sama kara grozi za nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwozapalnymi oraz za wykraczanie przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych, które są niepełnoletnie jest przestępstwem. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Takie materiały można sprzedawać osobom, które ukończyły 18 lat i okazały dowód tożsamości.

Spotify 2021 – oni byli najpopularniejsi. Kto w Polsce, a kto na świecie? >>

Pamiętajcie, że przy korzystaniu z fajerwerków i petard trzeba zachować szczególną ostrożność, żeby nie narazić siebie i innych osób na niebezpieczeństwo. Przed zakupem należy sprawdzić m.in. czy wyrób pirotechniczny nie jest uszkodzony. 

Zatroszczcie się o zwierzęta, które boją się tak dużego hałasu. Może warto świętować sylwestra mniej hucznie? 

Przypomnijmy, że tylko dorosła i trzeźwa osoba może puszczać fajerwerki.

Jason Derulo wystąpi w Polsce w sylwestra! Gdzie? >>

Sylwester 2021 spędźcie z 4FUN.TV. 31 grudnia gramy najlepszą muzykę bez zbędnych reklam, a Wy możecie czatować z widzami na żywo! Streaming z imprezy sylwestrowej znajdziecie na stronie głównej 4FUN.TV.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.