Reklama
placeholder
News

50 lat temu ABBA wygrała Eurowizję. Pamiętacie ich kultowy przebój?

50 lat temu ABBA wygrała Eurowizję. Pamiętacie ich kultowy przebój?

fot. YouTube: fragment teledysku ABBA

Reklama
Reklama
placeholder

Od występu ABBY na Eurowizji minęło już 50 lat. Ich zwycięska piosenka Waterloo do dziś podbija serca słuchaczy. 

ABBA wystąpiła na Eurowizji 6 kwietnia 1974 roku. To właśnie wtedy Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid „Frida” Lyngstad, zawładnęli sceną w The Dome w angielskim Brighton. Zwycięska piosenka ABBY Waterloo pochodzi z jej drugiego albumu studyjnego o tym samym tytule, który trafił na rynek miesiąc po finale Eurowizji. Płyta również stała się prawdziwym hitem i ustanowiła ówczesny rekord sprzedaży w Szwecji, trafiając w ręce aż 349 938 fanów. Dzięki temu otrzymała status diamentowej płyty. Największym hitem z albumu do dziś pozostaje właśnie piosenka Waterloo, która niedawno doczekała się nowych wersji. Jak wyglądało jej wykonanie na Eurowizji?

Luna nagrała The Tower w wersji akustycznej. Jest też teledysk >>

Eurowizja: ABBA wygrała konkurs 50 lat temu. Piosenka Waterloo do dziś jest wielkim przebojem

Występ ABBY podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1974 roku do dziś pozostaje w pamięci widzów. Ich uwagę przykuła wtedy nie tylko sama piosenka, ale też wygląd członków zespołu, którzy pojawili się na scenie w charakterystycznych w tamtych czasach błyszczących, glamrockowych kostiumach. 

Eurowizyjny utwór ABBY od niedawna jest dostępny w unikatowym 10-calowym wydaniu, które znalazło się wśród limitowanej kolekcji płyt zespołu wydanych z okazji 50. rocznicy ich drugiego albumu. Piosenka Waterloo doczekała się czterech wersji językowych (szwedzkiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej). Jubileuszowa odsłona albumu Waterloo jest w wersji 2LP. Zastosowano w nim technologię Half-Speed Masteringu o prędkości 45 obrotów na minutę. Album miał swoją premierę 5 kwietnia 2024 roku i jest dostępny w sprzedaży na stronie muzyka.sklep.pl.

Eurowizja 2024: która będzie Polska? Znamy kolejność występów w półfinałach >>

ABBA: występ na Eurowizji 1974

Przełomowe wykonanie piosenki Waterloo, za sprawą którego ABBA zwyciężyła na Eurowizji 50 lat temu, znajdziecie poniżej:

 

ABBA - Waterloo [TELEDYSK]

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama