News

Zaćmienie i superpełnia Księżyca w maju 2021. Kiedy?

Zaćmienie i superpełnia Księżyca w maju 2021. Kiedy?

fot. pixabay.com/

W maju 2021 nastąpi zaćmienie i superpełnia Księżyca. Kiedy te zjawiska pojawią się na niebie?

Boże Ciało 2021: czy w piątek 4.06 jest wolne? >>

Zaćmienie Księżyca w maju 2021

Zaćmienie Księżyca nastąpi w Dzień Matki 2021 – 26 maja – o godzinie 10.47 czasu środkowoeuropejskiego. Ma ono trwać 5 godzin i dwie minuty.

W tym czasie dojdzie do pierwszego od dwóch lat całkowitego zaćmienia Księżyca. Będzie można je podziwiać przez 14 minut.

Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wtedy, kiedy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni, a naturalny satelita naszej planety wejdzie w pole cienia rzucanego przez Ziemię.

Całkowite zaćmienie Księżyca następuje, gdy cała jego tarcza znajdzie się w obszarze całkowitego cienia Ziemi.

Boże Ciało 2021: jest pogoda na długi weekend czerwcowy >>

Niestety, jak podaje TVN Meteo, mieszkańcy Polski nie będą mogli podziwiać tego niezwykłego zjawiska. Zaćmienie Księżyca zobaczą jedynie osoby przebywające na terenie wschodniej Australii, Nowej Zelandii oraz wyspach Oceanii. Częściowe zaćmienie ma być widoczne w zachodniej części Australii, w Azji Południowo-Wschodniej oraz głównie w zachodnich regionach Ameryki Północnej i Południowej.

Dla fanów zjawisk astronomicznych jest też dobra wiadomość! :-) 

Superpełnia Księżyca w maju 2021 w Polsce

26 maja 2021 roku w nocy, także w Polsce, ma być widoczna superpełnia Księżyca. Satelita będzie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Podobne zjawisko można było zobaczyć w nocy z 26 na 27 kwietnia.

Pełnia Księżyca 26 maja będzie tak zwaną superpełnią, drugą i zarazem ostatnią w tym roku. Oznacza to, że nasz naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie – czytamy na stronie tvn24.pl.

 

Ostatnio można było podziwiać je dwa lata temu, najbliższa okazja nadarzy się już 26 maja w tym roku. Dojdzie wtedy do całkowitego zaćmienia Księżyca.

Opublikowany przez TVN Meteo Sobota, 1 maja 2021
Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.