News

Całkowite zaćmienie Słońca – grudzień 2021. Kiedy będzie i czy zobaczymy je w Polsce?

Całkowite zaćmienie Słońca – grudzień 2021. Kiedy będzie i czy zobaczymy je w Polsce?

fot. Pixabay.com

Całkowite zaćmienie Słońca już w grudniu 2021. Kiedy będzie i czy zobaczymy je w Polsce?

Dni wolne 2022. Kiedy najlepiej wziąć urlop, żeby był jak najdłuższy? >> 

Całkowite zaćmienie Słońca – grudzień 2021: data

Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi w sobotę 4 grudnia 2021 roku. Wtedy Księżyc przykryje całą jego tarczę.

Z zaćmieniem Słońca mamy do czynienia wtedy, kiedy Księżyc znajdzie się miedzy Słońcem a Ziemią i zasłania światło słoneczne. Oprócz całkowitego zaćmienia może występować jeszcze zaćmienie częściowe, obrączkowe lub hybrydowe. 

Zaćmienie Słońca 4 grudnia ma zacząć się o godzinie 6.29 czasu polskiego. Faza całkowitego zaćmienia potrwa od 8.00 do 9.06, a całe zjawisko skończy się o godzinie 10.37.

Niestety nie wszyscy będą mogli zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Faza będzie widoczna tylko na Antarktydzie. Zaćmienie częściowe, przy sprzyjających warunkach, uda się zobaczyć w niektórych krajach południowej Afryki, w tym w RPA i Namibii.

Niedziele handlowe: grudzień 2021 [DATY]. Aż dwa dodatkowe dni na zakupy >>

Częściowe zaćmienie Słońca widoczne z Polski będzie miało miejsce w 2022 roku – dokładnie 25 października. Całkowite zaćmienie Słońca będzie można obserwować w Polsce dopiero... 7 października 2135 roku.

Przy obserwacji zaćmienia Słońca, trzeba zachować ostrożność. Nie należy patrzeć bezpośrednio na Słońce, bo grozi to uszkodzeniem wzroku. Najlepiej skorzystać ze specjalnych okularów lub filtrów słonecznych wykorzystywanych w optyce.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.