News

Kto przybył na pogrzeb królowej Elżbiety? Jest też reprezentacja Polski

Kto przybył na pogrzeb królowej Elżbiety? Jest też reprezentacja Polski

fot. youtube.com/BBC

8 września 2022 roku po wielu dekadach rządów, zmarła królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Monarchini miała 96 lat.

Zgodnie z odpowiednim protokołem, ceremonia pogrzebowa miała odbyć się na 10 dni po jej śmierci, dlatego data uroczystości została wyznaczona na 19 września 2022 roku.

Elżbieta II – pogrzeb

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 19 września o godzinie 12:00. Będą się one składać z ceremonii w Opactwie Westminsterskim oraz przejścia konduktu żałobnego do Kaplicy św. Jerzego w Windsorze – miejsca pochówku królowej.

Pogrzeb Elżbiety II – goście

Pogrzeb królowej Elżbiety II to jedno z największych zgromadzeń członków rodzin królewskich i polityków w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach. 

Wśród zebranych gości znalazła się brytyjska rodzina królewska, między innymi: król Karol wraz z żoną, Camillą, oraz troje z pozostałych dzieci zmarłej królowej – księżniczka Anna, książę Andrzej oraz książę Edward – wraz z małżonkami. Na ceremonii pojawiły się także wnuki królowej – w tym książęta William (wraz z synem księciem Jerzym i córką księżniczką Charlotte) i Harry, księżniczki Beatrice i Eugenie, Zara Tindall, Peter Phillips, Lady Louise Windsor i James, wicehrabia Severn – wraz z małżonkami. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przyjaciele i pracownicy królowej, jak choćby jej zaufane damy dworu, które trwały u jej boku przez dziesięciolecia. Inną osobą jest doradca i przyjaciel John Warren – menedżer wyścigów królowej.

Na uroczystościach pogrzebowych nie zabrakło także innych koronowanych głów – na zaproszenie odpowiedzieli między innymi przedstawiciele Belgii, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Danii i Monako, a także cesarz i cesarzowa Japonii oraz królowie Buthanu, Brunei, Jordanii, Lesotho oraz następca tronu Kuwejtu i dziedziczny książę z Liechtensteinu.

Na ceremonii stawili się także przedstawiciele świata polityki, by oddać hołd zmarłej monarchii. W Londynie pojawił się premier Australii Anthony Albanese, podobnie jak premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern i premier Kanady Justin Trudeau. Na uroczystości przybyli także przedstawiciele innych krajów należących do Wspólnoty Narodów – Bangladeszu, Indii, RPA, Kenii, Rwandy czy Gabonu. Poza nimi nie zabrakło również przedstawicieli innych krajów, jak choćby Włoch, USA, Niemiec, Francji. Do Londynu udali się także Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Na wydarzeniu nie zabrakło także znanych osobistości. Mówiło się, że na ceremonii miał pojawić się sir Jackie Stewart, były mistrz świata Formuły 1 oraz biolog sir David Attenborough. Nazwiskami, które padały jako potencjalni goście ceremonii byli także między innymi: kompozytor  Lord Lloyd-Webber, gwiazda pop Gary Barlow, piosenkarz Sir Elton John, aktorzy Daniel Craig, Stephen Fry, Sandra Oh i dame Helen Mirren. W ceremonii pogrzebowej wzięli także udział między innymi: prezenter Bear Grylls oraz  aktorka Sophie Winkleman. 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.