Reklama
placeholder
News

Europejskie Drzewo Roku 2024 wybrane. Znajduje się w Polsce

Europejskie Drzewo Roku 2024 wybrane. Znajduje się w Polsce

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Polskie drzewo wygrało konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2024. Gdzie się znajduje?

Finał konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024 odbył się w środę 20 marca 2024 roku. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wcześniej zostały wyłonione w konkursach krajowych. Zwycięzcę wybrali internauci. Najwięcej głosów otrzymało drzewo znajdujące się na Dolnym Śląsku.

Wielka Sobota: które sklepy są czynne i do której godziny? >>

Europejskie Drzewo Roku 2024: buk z Polski wygrał konkurs 

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2024 zwyciężył buk „Serce Ogrodu”, który od ponad 200 lat znajduje się w centrum ogrodu botanicznego Arboretum Wojsławice w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku. Drzewo zdobyło ponad 39 tysięcy głosów od internautów. Buk ma 14 metrów wysokości oraz  koronę o rozpiętości 22 metrów. Najprawdopodobniej został on posadzony na przełomie XVIII i XIX wieku. Właścicielem ogrodu był wtedy ród von Pritwitz. Od początku maja aż do późnej jesieni na buku można zobaczyć kolorowe liście.

Czy Wielki Czwartek i Piątek są wolne od szkoły i pracy? Kiedy wypadają w 2024 roku? >>

Przedstawiciele ogrodu botanicznego Arboretum Wojsławice podziękowali za wyróżnienie w mediach społecznościowych:

Mamy to! 🥳 Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) 'Atropunicea' The Heart of the Garden Arboretum Wojsławice zwyciężył konkurs na #EuropejskieDrzewoRoku2024! 🏆Kochani, jesteście wspaniali! 🥰 Dzięki Waszej determinacji oraz wsparciu, nasze drzewo zwyciężyło! Radość przeogromna! 😁 Dziękujemy! 💚

Buk „Serce Ogrodu” został faworytem internautów również w 2023 roku. Drzewo zwyciężyło wtedy w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku i otrzymało 6643 głosy.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama