Facebook
Instagram
Sklep
News

Megahity lat 90', które zna KAŻDY!

Megahity lat 90', które zna KAŻDY!

fot. Wikimedia Commons

Lata 90. to okres rozkwitu wielu gwiazd muzyki tanecznej. Wszyscy pamiętamy kultowe początki Britney Spears i jej szkolny teledysk do „One more time”  oraz gorące klipy dziewczyn ze Spice Girls. Mamy dla Was zestawienie przebojów tamtych lat, które sprawią, że czasy gumy Turbo i gier na Game Boy’u powrócą ze zdwojoną siłą. Uwaga! Ten materiał uzależnia!

1. MC Hammer - U Can’t Touch This

Kultowy hit MC Hammera zawładnął listami przebojów na początku lat 90'. „U can’t touch this” znalazł się na trzecim albumie wykonawcy „Please Hammer, Don’t Hurt ‘Em” i w ekspresowym tempie zawładnął światem muzycznym. Chwytliwy teledysk z autorskim tańcem wymyślonym przez MC Hammera na dobre zakorzenił się w popkulturze, a dyskoteki wypełniły się fanami naśladującymi jego ruchy.

„U can’t touch this” wylądowało na pierwszym miejscu list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Teledysk zgarnął pięć nagród MTV VMA, a w 1999 roku stacja uznała go jednym ze 100 najlepszych klipów wszechczasów!

2. Bomfunk MC - Freestyler

W 1999 roku fińska grupa Bomfunk MC podbiła serca muzykomaniaków hitem „Freestyle”. Chyba nie ma osoby, która ani raz nie zaśpiewała pod nosem „Fristajla łaka maka fą”? Przebój pochodzący z pierwszego studyjnego albumu „In stereo” zyskał w 2000 roku miano najlepiej sprzedającego się singla w Europie.

Teledysk nakręcono w helsińskim metrze, a album „In stereo” osiągnął w Finlandii status podwójnie platynowej płyty sprzedając się w liczbie 134 610 egzemplarzy.

3. La Bouche - Be My Lover

Dla przypomnienia: La Bouche to duet muzyczny stworzony przez wokalistkę Melanie Thornton i rapera Lane’a McCray’a, który – pomimo pochodzenia obydwojga wokalistów ze Stanów Zjednoczonych - powstał w Niemczech w 1994 roku, gdzie Melanie pracowała jako piosenkarka studyjna, a Lane… stacjonował podczas swojej służby wojskowej z siłami powietrznymi USA.

W 1995 roku duet wydał swój debiutancki album „Sweet dreams”, a na krążku znalazł się przebój „Be my lover”, który dotarł do 6 miejsca na liście Billboardu i zawładnął parkietami na całym świecie. La Bouche sprzedali w sumie ponad 10 milionów płyt zyskując status złotej lub platynowej płyty w ponad 15 krajach!

4. Vengaboys - Boom, Boom, Boom, Boom!!

Absolutnym hitem trzeciej płyty holenderskiego zespołu Vengaboys jest wydany w 1998 roku singiel „Boom, boom, boom, boom!!”. Za powstanie i sukces grupy odpowiedzialych jest dwóch DJ-ów i producentów – Danski i Delmundo. Panowie w latach 1992 – 1997 podróżowali autobusem szkolnym po Hiszpanii, a w trakcie wyjazdu zatrzymywali się na plażach - rozstawiali sprzęt muzyczny i grali nielegalne imprezy, które najczęściej kończyły się interwencją tamtejszej policji. Na jednym z takich wydarzeń poznali Kim Sasabone – przyszłą wokalistkę nowoutworzonej formacji Vengaboys.

„Boom, boom, boom, boom!!” w końcówce roku 1998 trafiło na 1 miejsce UK Singles Chart, a o jej fenomenie najlepiej świadczy fakt, że ten przebój nucimy prawie 20 lat później!

5. Snap! - Rhytm Is A Dancer

Rytm jest tancerzem – wszystko w temacie! Przebój niemieckiego zespołu „Snap!”, który promował ich drugi album „The Madman’s Return”, szturmem podbił listy przebojów w 1992 roku. Utwór „Rhytm is a dancer” uplasował się na pierwszych miejsach muzycznych notowań m.in. w Holandii, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech, a oryginalny kobiecy wokal (piosenkarka Thea Austin) zawładnął sercami milionów fanów.

Piosenka zdobyła ogromną popularność – została wykorzystana m.in. w odcinku kultowego serialu „Beverly Hills, 90210” i w wielu spotach reklamowych. „Rhytm is a dancer” wspięło się na pierwsze miejsca list przebojów w 12 krajach!

6. Spice girls - Wannabe

Nasza tak zwana „wisienka na torcie” – pięć gorących dziewczyn z zespołu Spice Girls i ich nieśmiertelny hit „Wannabe”! Debiutancki singiel najsłynniejszego girlsbandu w dziejach ukazał się 8 lipca 1996 roku i sprzedał się w rekordowej liczbie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Bardzo ekspresyjny teledysk, kręcony bez cięć montażowych, umożliwia nam oglądanie imprezy ze Spicetkami od początku do końca, a Posh Spice, Sporty Spice, Ginger Spice, Baby Spice i Scary Spice na wiele lat wpisały się w popkulturowy krajobraz jako idolki nastolatek na całym świecie. Kto nie tupnie nóżką przy tym megahicie ten trąba!

Zobacz też: Wielki powrót The Kelly Family

Zobacz też