News

Zmiany w hymnie Polski? Jest projekt ustawy [TEKST MAZURKA DĄBROWSKIEGO]

Zmiany w hymnie Polski? Jest projekt ustawy [TEKST MAZURKA DĄBROWSKIEGO]

fot. Pixabay.com

Będą zmiany w polskim hymnie? 5 października 2021 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy, który zakłada modyfikacje. Dokument przygotowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Nowe dowody osobiste od 7.11.2021. Co się zmieni? >> 

Hymn narodowy zostanie zmieniony?

Projekt resortu mówi nie tylko o zmianach w Mazurku Dąbrowskiego, lecz także o uporządkowaniu stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła RP.

Propozycja - poza wprowadzeniem wzorów symboli państwowych zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi - przewiduje, że druga zwrotka hymnu "Mazurka Dąbrowskiego" będzie zaczynała się od słów: „Jak Czarniecki do Poznania”, a nie jak dotychczas: „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. PAP nieoficjalnie dowiedziała się w resorcie kultury, że zmiana ta jest powrotem do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał Józef Wybicki – podaje Polsat News.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że jeden z załączników do projektowanej ustawy zawiera „tekst literacki hymnu Rzeczypospolitej Polskiej ze zmianą zaproponowaną przez panel ekspertów dotyczącą zamiany kolejności drugiej i trzeciej zwrotki”.

Nowe święto państwowe 27 grudnia – projekt przyjęto. Będzie wolne? >>

Projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej jest skierowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do konsultacji publicznych. Resort wyjaśnia, że ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów - w przypadku hymnu narodowego. Ustawa ma zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku.

Proponowana ustawa ma też uporządkować nazewnictwo symboli (m.in. przez wprowadzenie pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej) i zwiększyć ochronę symboli państwowych (np. przez przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi, wykorzystywania flag do umieszczania na nich napisów), a także wprowadzić kokardę narodową.

Ostatnia zmiana w sferze symboli państwowych związana była ze zmianą ustroju w 1989 roku i przywróceniem godłu państwowemu korony.

Wielka Brytania – zasady wjazdu ze zmianą od 1 października >>

Twórcy projektu zakładają, że „rezultatem będzie ujednolicenie w perspektywie lat 2021-2023 r. i kolejnych stosowanego w państwie przez administrację publiczną - w swojej identyfikacji wizualnej, wizerunku polskich symboli państwowych”.

Mazurek Dąbrowskiego (Pieśń Legionów Polskich we Włoszech) to pieśń patriotyczna z 1797 roku. Od 26 lutego 1927 roku jest oficjalnym hymnwm państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Mazurek Dąbrowskiego – tekst. Aktualna treść

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany –

Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.