Reklama
placeholder
News

Koronacja Karola na króla. Kiedy może się odbyć?

Koronacja Karola na króla. Kiedy może się odbyć?

fot. Wikimedia Commons/NASA/Bill Ingalls/Arnaud Bouissou

Reklama
Reklama
placeholder

Po śmierci królowej Elżbiety II królem Wielkiej Brytanii został jej syn Karol. Kiedy odbędzie się koronacja Karola III?

Królowa Elżbieta II nie żyje

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w zamku Balmoral w Szkocji. Monarchini odeszła w wieku 96 lat, po 70. latach panowania.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Pałac wydał komunikat >> 

Jaka jest przyczyna śmierci królowej Elżbiety II? Oficjalna przyczyna śmierci angielskiej monarchini nie jest jeszcze znana.

Następcą brytyjskiego tronu jest najstarszy syn królowej Elżbiety II i jej męża Filipa, księcia Edynburga – 73-letni Karol.

Karol III – koronacja

Koronacja Karola III prawdopodobnie odbędzie się kilka miesięcy po śmierci królowej Elżbiety II, ponieważ ceremonia wymaga szczegółowego planowania przez hrabiego marszałka. Mówi się, że koronacja Karola III może mieć miejsce wiosną 2023 roku.

BBC podaje, że oczekuje się, że Karol zostanie oficjalnie ogłoszony królem przed Radą Akcesyjną w sobotę, 10 września 2022 roku, w St. James's Palace w Londynie.

Królowa Elżbieta II – pogrzeb. Kiedy i gdzie zostanie pochowana? >>

Po odczytaniu pierwszej publicznej proklamacji, Karol III ma odczytać deklarację i złożyć przysięgę na zachowanie Kościoła Szkocji i przysięgę odnoszącą się do Kościoła Anglii.

Od 900 lat koronacja odbywa się w Opactwie Westminsterskim. Karol III będzie czterdziestym koronowanym tam monarchą.

Podczas formalnej koronacji Karol III złoży przysięgę koronacyjną, otrzyma kulę i berło, symbolizujące nową rolę, a arcybiskup Canterbury włoży mu na głowę koronę z litego złota – Koronę Świętego Edwarda.

Przypomnijmy, że królowa Elżbieta II wstąpiła na tron ​​ 6 lutego 1952 roku, ale została koronowana kilkanaście miesięcy później – 2 czerwca 1953 roku.

Król Karol III jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski bądź angielski tron.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama