Reklama
placeholder
News

Kolizja z samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC. Co robić w takiej sytuacji?

Kolizja z samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC. Co robić w takiej sytuacji?

fot. materiały klienta

Reklama
Reklama
placeholder

Kolizje drogowe są niestety codziennością w naszych miastach i na naszych drogach. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy do kolizji dochodzi z udziałem samochodu, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji kierowca i właściciel pojazdu nie mają zabezpieczenia finansowego, a pokrycie szkód może być trudne i czasochłonne. W tym artykule omówimy, co należy zrobić w przypadku kolizji z samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC, aby uchronić się przed dodatkowymi problemami i stratami.

Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie OC?

 Można sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie OC, w następujący sposób:

1.    Sprawdzenie na miejscu wypadku: Kierowcy powinni wymienić się danymi, w tym numerami rejestracyjnymi i danymi z dowodów rejestracyjnych swoich pojazdów. Można również sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest ważne, poprzez wyjęcie z samochodu i przejrzenie polisy ubezpieczeniowej.
2.    Skontaktowanie się z ubezpieczycielem: Można skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku i poprosić o potwierdzenie ważności ubezpieczenia OC.
3.    Skorzystanie z Centralnej Ewidencji Pojazdów: Można również sprawdzić ważność ubezpieczenia OC poprzez skorzystanie z Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest dostępna dla wszystkich w Internecie.
4.    Zgłoszenie do policji: Jeśli sprawca wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, należy zgłosić to policji, aby uzyskać potwierdzenie i pomoc w dalszych działaniach.

Pamiętaj, że posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe i kierowca bez ważnego ubezpieczenia może ponieść poważne konsekwencje prawne i przede wszystkim finansowe.

Co zrobić, jeśli sprawca wypadku nie miał ważnego OC? Jakie mamy możliwości?

Jeśli sprawca wypadku nie miał ważnego ubezpieczenia OC, istnieją następujące możliwości:

1.    Zgłoszenie do policji: Zgłoś wypadek policji, aby uzyskać potwierdzenie, że sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC.
2.    Skorzystanie z własnego ubezpieczenia: Jeśli posiadasz własne ubezpieczenie Autocasco, możesz skorzystać z niego, aby pokryć koszty naprawy swojego pojazdu.
3.    Dochodzenie roszczenia od sprawcy: Możesz dochodzić roszczenia od sprawcy wypadku, który ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku wypadku.
4.    Skorzystanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: Jeśli sprawca wypadku nie ma środków finansowych na pokrycie szkód, można skorzystać z funduszu gwarancyjnego, który jest utworzony w celu pokrycia szkód powstałych w wyniku wypadków spowodowanych przez kierowców bez ważnego ubezpieczenia OC.

Pamiętaj, że dochodzenie roszczenia od sprawcy może być trudne i czasochłonne, a fundusz gwarancyjny może nie pokryć wszystkich kosztów.

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Regres ubezpieczeniowy to mechanizm, który pozwala na odzyskanie części wypłaconego odszkodowania od osoby, która jest odpowiedzialna za wypadek. Regres jest stosowany w sytuacji, gdy sprawca nie miał ważnej polisy, a spowodował wypadek. W takiej sytuacji, jak już wspomnieliśmy, odszkodowanie wypłacane jest przez UFG, który następnie zwraca się o zwrot wypłaconej kwoty do sprawcy wypadku. Dzięki temu, poszkodowani w wypadku spowodowanym przez pojazd bez ważnego OC nie pozostaną bez pomocy.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Jak już wspomnieliśmy, warto mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli szukasz najszybszego sposobu na jego zakup, sprawdź kalkulator OC Beesafe. To rozwiązanie pozwala na zakup ubezpieczenia online w zaledwie kilka minut. Wystarczy podać dwie informacje, datę urodzenia właściciela i numer rejestracyjny pojazdu, aby otrzymać wiążącą ofertę na ubezpieczenie OC, AC i NNW. 

 

 

Artykuł sponsorowany
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama