Reklama
placeholder
News

Maneskin z zarzutami o plagiat. Eurowizyjny hit jest podobny do tej piosenki?

Maneskin z zarzutami o plagiat. Eurowizyjny hit jest podobny do tej piosenki?

Fot. Instagram.com/eurovision

Reklama
Reklama
placeholder

Zespół Maneskin został oskarżony o plagiat. Zwycięzcom Eurowizji 2021 zarzuca się, że ich piosenka Zitti E Buoni jest zbyt podobna do utworu You want it, you’ve got it holenderskiej grupy The Vendettas.

Eurowizja 2021: wyniki do zmiany? Złamano regulamin >> 

Maneskin oskarżony o plagiat

Maneskin wygrali 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie i natychmiast zrobiło się o nich głośno. Teraz pojawiły się głosy, że ich zwycięski utwór Zitti E Buoni może być kopią piosenki The Vendettas, który koncertuje co najmniej od połowy lat 90. You want it, you’ve got it, która ma być bardzo podobna do Zitti E Buoni, pochodzi z 1994 roku.

Doniesienia o ewentualnym plagiacie dotarły do lidera zespołu rockowego The Vendettas, który podczas jednego z programów w belgijskim RTL 4 miał stwierdzić, że singiel Zitti E Buoni jest bardzo podobny do You want it, you’ve got it

Teraz pytanie, czy utwór można nazwać plagiatem. Naturalnie, ci młodzi ludzie nie żyli w czasach, gdy tworzył nasz zespół. Jednak jak to sami powiedzieli – rock and roll nigdy nie umiera – cytuje Jorisa Lissensa z The Vendettas eurowizja.org.

Wątpliwości budzą pierwsze dźwięki Zitti E Buoni i You want it, you’ve got it oraz główny motyw obu utworów. Według włoskiego prawa, fragmentaryczna zbieżność dwóch piosenek jest dopuszczalna.

Damiano David z Maneskin: tak wygląda bez makijażu >>

To nie pierwszy raz, kiedy mówi się o plagiacie w Maneskin. Po ich występie  podczas tegorocznego festiwalu w San Remo, pojawiły się doniesienia, że zespół skopiował piosenkę F.D.T., którą w 2015 roku opublikował Anthony Laszlo. Jak podaje Onet, wytwórnia i telewizja RAI poddały single analizie i wykluczyły możliwość plagiatu.

 

 

 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama