News

Mata: kim jest raper, który szokuje PATOINTELIGENCJĄ?

Mata: kim jest raper, który szokuje PATOINTELIGENCJĄ?

Fot. screen YouTube.com/SBM Label

Kim jest raper Mata, którego kawałek robi furorę w sieci? Jego singiel Patointeligencja ma już ponad 4 miliony wyświetleń!

Gosia Rozenek W CIĄŻY! Płeć dziecka i termin porodu ujawnione >> 

Mata – Patointeligencja

11 grudnia 2019 roku na YouTube pojawił się klip do singla Patointeligencja rapera Maty. Kawałek okazał się wielkim hitem – w zaledwie cztery dni od premiery kawałek ma ponad cztery miliony wyświetleń!

Teledysk do Patointeligencji nakręcono przed Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. Patointeligencja to singiel, który opowiada o licealnym życiu „bananowej” młodzieży, w tym alkoholu, narkotykach, seksie i pieniądzach. Utwór Maty budzi wiele kontrowersji. Skomentował go m.in. wicedyrektor Liceum Batorego Krzysztof Ściechowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą:

Sam jestem "batorakiem" i jestem oburzony. Gdybym oglądał klip od drugiej minuty, wszystko byłoby w porządku. Tekst jest krytyczny, owszem, ale to wyraz artystyczny. Natomiast zestawienie tego tekstu z wizerunkiem szkoły jest oburzające. Nikt nie został w Batorym złapany pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Nie spotkałem się z pozytywnym komentarzem ze strony absolwentów liceum. Chłopak, który występuje, jest dorosły, może robić, co chce, ale składał przyrzeczenie zobowiązujące do przestrzegania pewnych wartości – cytuje jego wypowiedź m.in. Onet.

Marta Linkiewicz prawie NAGO na Instagramie! [ZDJĘCIE] >> 

Mata – płyta 100 Dni do Matury

Patointeligencja zapowiada debiutancką płytę Maty – 100 Dni do Matury. Krążek pojawi się w sklepach 17 stycznia 2020 roku.

Płyta „100 Dni do Matury” to najlepsza pamiątka z czasów szkolnych jaką artysta mógł sprezentować sobie i słuchaczom. Krążek jest zapisem historii i emocji, które przewijały się podczas beztroskich czasów edukacji. Wśród czternastu utworów znajduje się burzliwe życie młodego człowieka, spisane w sto dni, od studniówki do ostatnich chwil przed maturą.

Debiut Maty przybliża klimat szkolnych lat. Nawiązuje on do czasów beztroskich a zarazem pełnych wyborów, wątpliwości i odkrywania samego siebie. Wspomnienia wraz z całą paletą emocji stanowią trzon płyty i są największą inspiracją dla Maty. Na płycie aż kipi od retrospekcji a wszystko łączy się z charakterystyczną dla autora autoironią i dystansem do siebie i świata. Mata dotyka również cięższych tematów. Porywa się na obalenie mitu grzecznych chłopców z dobrych domów i rzuca na ich wyidealizowany obraz zupełnie nowe spojrzenie. Album burzy stereotyp rapera z blokowiska i pokazuje, że “dzieciaki z willi” też mogą mieć coś do powiedzenia, potrafiąc przy tym doskonale rapować.

Warstwa muzyczna to błyskotliwy, zabawny i bezkompromisowy rap na boombapowych bitach w połączony z wielowymiarowym stylem i newschoolowym sznytem rapera z Warszawy. Połączenie to tworzy nowe pole eksploatacji gatunku. To swoisty mariaż świeżości z klasyką, którego wypadkową jest „nowy oldschool” – czytamy w opisie płyty.

Ferie 2020: terminy. Kiedy wolne od szkoły? >> 

Kim jest Mata? Imię, nazwisko, wiek, rodzice, Instagram

Mata tak naprawdę nazywa się Michał Matczak. Raper urodził się w 2000 roku. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. W maju 2019 roku Mata zdał międzynarodową maturę (IB). W trakcie egzaminów przedstawił m.in. esej Ewolucja języka w polskim hip-hopie w latach 2001-2014 na przykładzie twórczości Jacka Granieckiego ps. „Tede”.

Miesiąc przed maturą Mata wypuścił minialbum Fumar Mata. Współpracuje z wytwórnią SBM Label, która wspiera m.in. Bedoesa, Solara i Białasa.

W wywiadzie dla CGM.pl Mata zdradził, że na „pierwszą nagrywkę przyjechał z tatą w garniturach”. ;-) Ojcem Maty jest Marcin Matczak – prawnik i profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W kawałku Biblioteka Trap raper zdradził, że to właśnie tata wymyślił mu ksywkę. Mata jest jedynakiem.

Billie Eilish do Justina Biebera: „Kocham Cię”. I co teraz? >> 

Przygoda Maty z polskim rapem zaczęła się od filmu Jesteś Bogiem i zespołu Paktofonika. Wcześniej Mata słuchał m.in. Eminema i 2Paca.

Nie jestem dzieciakiem z bloków, tylko szczylem z klasy średniej, wychowanym na strzeżonym osiedlu, który zajawił się rapem przez "Jesteś Bogiem". Na początku miałem zresztą bana na ten film, bo tam przeklinali, a ja byłem wychowywany pod kloszem, więc obejrzałem go dopiero w gimnazjum. Moja przygoda z polskim rapem zaczęła się więc od Paktofoniki, ale wcześniej był też Eminem i 2Pac. Ludzie z mojego środowiska, z bananowych szkół, nie słuchali jednak takiej muzyki – powiedział Mata w wywiadzie dla Newonce.

Matę znajdziecie na Instagramie (@33mata), gdzie obserwuje go już ponad 60 tysięcy osób.

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Życie jest dobre. Ostatni miesiąc minął nam na robieniu muzyki i klipów. Jest to super zajęcie (chodzi mi teraz o klipy, ale muzyka też jest super). Zdałem maturki i chyba pójdę filmówkę, ale na razie muszę się skupić na wakacjach. „Schodki” i „Prawy do Lewego” to dyptyk, który opowiada o nadwiślańskich przygodach. Uważam, że obydwa brzegi naszej pięknej rzeki, to na skale europejską ewenement i warto je doceniać i szanować. Dla mnie i moich kolegów, to miejsca pełne fajnych wspomnień i jeszcze fajniejszych historii, które wspomnieniami raczej nie są, bo z pewnych przyczyn ich nie pamiętamy (hehe). Chciałbym podziękować całej muzyczno - filmowej ekipie. Fajnie jest to wszystko robić z ziomalami z liceum i ziomalami z ich studiów. Pozdro dla Oli, mojej koleżanki z klasy, która jest sopranem naszego szkolnego chóru i pomogła mi ogarnąć chórzystów do zaśpiewania „Laaaaaa La Lalala la” w Schodkach. Dobra robota wariaty ? Przedstawiam Wam również moją nową idolkę - Panią Barbarę, która po skończeniu zdjęć do klipu powiedziała, że musi lecieć, bo bierze udział w 5-km biegu charytatywnym na Stadionie Narodowym, ale że łapiemy się jeszcze na browarka ❤️ Po drugiej stronie rzeki paliliśmy ognisko itp. Śmieszna historia - w połowie biesiady na spocik wpadła para nowożeńców wraz z fotografem i wtedy dopiero poczuliśmy się jak w „Prawym do lewego”. Szczęścia na nowej drodze życia i pozdro plażowa ekipa! fot. @osiemdziewiec, @filipooooooooo PS. Czasami też zapominam, ale sprzątajmy po melanżach ?

Post udostępniony przez MATA (@33mata)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

„Brum Bruma” nakręciliśmy w mojej rodzinnej miejscowości, która nazywa się Sława. Bardzo ładne miejsce. Jest tam duże jezioro, a co za tym idzie - kilka atrakcji (w lato). Mój wujek Marcin ma tam sklep spożywczy i zgodził się go udostępnić na potrzeby klipu. Fajny z niego gość. Wózkiem woził mnie Pan Aleksander no i szczerze przyznam, że trochę bałem się, że będzie lipa, bo ogólnie specjalizuje się on w reklamach i filmach weselnych (w ogóle to 20 lat temu robił film z wesela moich rodziców xd), a nie hiphopowych klipach. Nieźle się dobraliśmy, bo dla mnie to też był pierwszy raz (było to kręcone jeszcze przed Biblioteką i NBCT). Z tego miejsca pragnę przeprosić Pana Aleksandra, bo staruszka zlekceważyłem - zdjęcia są przepiękne. Chciałbym też pozdrowić moje kuzynki Martusię, Dominisię i Kornelcię i ich koleżankę Izę, bo dzielnie pomagały nam na planie. Dzięki! PS. Piosenka jest na Spotify itp. Bibliotekę też już wszędzie wrzuciliśmy (trzeba wyszukiwać po tytułach, bo okazało się że jest jakiś francuski reggaeman o tej samej ksywie i podpięli moje traczki pod jego konto ?) fot. Aleksander Żukowski

Post udostępniony przez MATA (@33mata)

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.