Reklama
placeholder
News

Michał Szpak pochodzi z muzykalnej rodziny, a karierę zaczął w talent show. Co warto o nim wiedzieć?

Michał Szpak pochodzi z muzykalnej rodziny, a karierę zaczął w talent show. Co warto o nim wiedzieć?

fot. youtube: fragment teledysku Michał Szpak - Bondage

Reklama
Reklama
placeholder

Michał Szpak jest jednym z najbarwniejszych wokalistów polskiej sceny muzycznej. 33-latek wyróżnia się nie tylko niezwykłą barwą głosu, ale też charakterystycznym wyglądem. Michał Szpak ma na swoim koncie udział w Eurowizji i niejeden album, który okazał się prawdziwym hitem wśród słuchaczy. Choć wokalista obecnie nie może narzekać na brak sukcesów, jego droga do kariery wcale nie należała do łatwych. Co jeszcze warto wiedzieć o Michale Szpaku?

Michał Szpak nago na zdjęciu. 'Odarty z fałszu' >>

Kim są rodzice Michała Szpaka i czy ma rodzeństwo?

Michał Szpak pochodzi z Jasła i jest synem Grażyny i Andrzeja Szpaków. Muzyka towarzyszyła mu już od najmłodszych lat. Jego ojciec śpiewał w chórze, a matka grała na gitarze i śpiewała. Michał Szpak ma również starsze rodzeństwo - brata Damiana i siostrę Marlenę (która jest sopranistką) oraz młodszą siostrę o imieniu Ewa. 

Początki kariery Michała Szpaka nie były łatwe. Jak zaczynał?

Michał Szpak zadebiutował na scenie w Domu Kultury w Jaśle podczas konkursu na pastorałki. Miał wtedy zaledwie 9 lat. Niedługo potem postanowił dołączyć do lokalnego chóru. Zrezygnował z niego w okresie gimnazjum, bo przechodził mutację głosu. Michał Szpak wrócił do śpiewania w liceum. Był wtedy członkiem heavymetalowego zespołu Whiplash, w którym był wokalistą wraz ze swoim przyjacielem, Kamilem Czaplą. 

Późniejsze lata kariery Michała Szpaka nie należały do łatwych. Kiedy zdawał egzaminy na Wydział Piosenkarski Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, usłyszał od egzaminatorów, że jego ubiór i makijaż jest na tyle szokujący, że nie może zostać przyjęty do szkoły. Mimo to Michał Szpak wciąż pozostał sobą i wierzył, że uda mu się odnieść sukces. W 2011 roku postanowił zgłosić się na casting do programu X Factor. W talent show największą uwagę jurorów również przykuł jego androgyniczny wygląd (uroda, w której występuje połączenie żeńskich i męskich cech). Choć Maja Sablewska przeprosiła Michała Szpaka za swoją wypowiedź, jej słowa do dziś wywołują spore poruszenie. Jurorka uznała jego ubiór za zbyt kontrowersyjny i kazała mu pościągać ''świecidełka''. Kiedy Michał Szpak wykonał piosenkę Dziwny jest ten świat Czesława Niemena, jurorzy zmienili o nim zdanie. Otrzymał wtedy owację na stojąco, a jego występ przeszedł do historii 1. edycji programu, w której ostatecznie zajął 2. miejsce w głosowaniu widzów. 

Michał Szpak: nowy album Nadwiślański mrok już dostępny. "To mój artystyczny wyrzyg" >>

Michał Szpak wrócił do pamiętnych słów Mai Sablewskiej w 2021 roku w wywiadzie dla portalu Party. Stwierdził wtedy:

Pojawiłem się na przesłuchaniu przed Wami. Reakcja publiczności nie była dla mnie znacząca. To był taki moment potwierdzenia, na jakim etapie rozwoju, tolerancji jesteśmy. Trochę się to zmieniło, jednak dość dużo brakuje nam, że ludzkie życie bywa kruche. To był dość mocny policzek.

Udział w talent show bez wątpienia otworzył Michałowi Szpakowi drzwi do wielkiej kariery muzycznej. Wokalista niedługo po finale został zaproszony na 4. edycję Orange Warsaw Festival, po czym wystąpił również jako support na koncercie Suzanne Vegi w Rzeszowie. 

Michał Szpak zachwycił na Eurowizji 2016

Michał Szpak reprezentował Polskę na Eurowizji w 2016 roku z piosenką Color Of Your Life. Zajął 8. miejsce i zdobył łącznie 229 punktów, w tym 7 punktów od jurorów i 222 punkty od widzów. 

Michał Szpak: przeboje i wydane płyty

Jeszcze w 2011 roku Michał Szpak wydał swój pierwszy minialbum studyjny pod tytułem X. Znalazły się na nim między innymi single Rewolucja i Po niebo. Druga płyta Michała Szpaka, Byle być sobą, miała swoją premierę w listopadzie 2015 roku. Wokalista zadedykował ją swojej matce, która zmarła tego samego roku. Album uplasował się na pierwszym miejscu listy OLiS i zdobył status podwójnej platynowej płyty. Trzy lata później Michał Szpak wydał swój trzeci album pod tytułem Dreamer. Otrzymał on certyfikat złotej płyty Związku Producentów Audio-Video. W 2023 roku na rynek trafił czwarty album Michała Szpaka, Nadwiślański mrokW zapowiedzi swojej najnowszej płyty Michal Szpak przyznał, że jest ona początkiem nowej drogi w jego karierze:

Jest to mój "artystyczny wyrzyg" - coś z dna serca, z ciała, coś, co drażniło i w końcu znajduje swoje ujście.  - ALE to ujście jest dotkliwe, ta muzyka przeprowadza nas przez torsje, przez rozedrgane emocje, przez ekstazę, a dopiero na końcu przez ukojenie. Zgodę na to, że to co było - już się skończyło i pora wyruszać w nową drogę. Dokonało się.

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama