News

Nowe święto państwowe? Jest propozycja daty

Nowe święto państwowe? Jest propozycja daty

Fot. Pixabay.com

Będzie nowe święto państwowe? Są informacje o oficjalnej propozycji. Jakie nowe święto mielibyśmy obchodzić? 

Obostrzenia na wakacje 2021. Otwarte dyskoteki, większe limity na koncertach i w hotelach >> 

Nowe święto państwowe 27 grudnia?

Jak donosi Radio Zet, z inicjatywą uchwalenia nowego święta państwowego wyszły wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Święto 27 grudnia miałoby upamiętniać największy na terenie zaborów zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy, czyli powstanie wielkopolskie, które wybuchło w 1918 roku w Poznaniu.

Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków.

Nie mamy wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków, wręcz narodowym i patriotycznym obowiązkiem jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami, wielkopolskiego marszu ku Niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem, którego ducha najlepiej oddaje hasło: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo!

Dni wolne od pracy 2021: kiedy warto wziąć urlop? >> 

Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego – przekonują pomysłodawcy nowego święta państwowego.

Autorzy apelu zachęcają do  podjęcia „wspólnego wysiłku doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem, które powinno stać się świętem narodowej dumy ze zwycięstwa”.

Po wakacjach 2021 propozycja ma zostać przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.