News

Wraca Łódzka Parada Wolności!? Legendarna impreza na nowo po 20 latach!

Wraca Łódzka Parada Wolności!? Legendarna impreza na nowo po 20 latach!

Syced

Wznowiono prace nad kolejną edycją Parady Wolności? Po 20. latach przerwy pracownicy Urzędu Miasta w Łodzi byli widziani podczas rozmów z organizatorami Parady, która kiedyś skupiała się wokół kultowego już klubu New Alcatraz Underground. Czy to oznacza wielki powrót historycznego wydarzenia, które przyciągało tysiące fanów muzyki?

Parada Wolności w Łodzi wraca?

Pierwsza Parada Wolności odbyła się w 1997 roku, a ostatnia – w 2002 roku. Wydarzenie było naturalnym elementem promocji nowej Łodzi (po zmianach w 1989 roku). Obok Przystanku Woodstock, Parada Wolności była jedną z dwóch najpotężniejszych imprez muzycznych, jakie odbywały się w tamtych latach w Polsce.

Powstanie Parady Wolności było związane z subkulturami młodzieżowymi, co odróżniało ją od innych tworów kulturalnych. Impreza stała się kultowym wydarzeniem w latach 90. Sentyment, jakim darzone są tamte lata i sama Parada Wolności można odnaleźć w wielu artykułach, filmach dokumentalnych i książkach, które powstały na przestrzeni ostatniej dekady. Najnowszą taką wydaną publikacją jest książka Techno Wulkan. Łódzkie Parady Wolności, w której autor, Bartłomiej Kluska, przygląda się zjawisku łódzkiego wydarzenia nie tylko z kulturowej, lecz także muzycznej i społecznej, perspektywy.  

Parada Wolności zawsze była kolorowym, muzycznym wydarzeniem, na miarę berlińskiego Love Parade. Podczas ostatniej edycji Parady Wolności na ulicach Łodzi, przy muzyce artystów z całej Europy, bawiło się około 80 tysięcy osób. Robi wrażenie! A teraz wyobraźnie sobie ten tłum ponownie na ulicach Łodzi!

W 2022 roku mija 25 lat od pierwszej edycji łódzkiej Parady Wolności.Czy odzyskamy kultowe wydarzenie? Czy będzie kolejna odsłona Parady Wolności w Polsce?

Te pytania na razie pozostają bez odpowiedzi, ale warto zaznaczyć, że w 2022 roku wracają inne legendarne imprezy – Love Parade w Berlinie i Brighton Beach w Wielkiej Brytanii, co pozwala mieć nadzieję, że i w Polsce nastąpi przełom i wielki powrót tanecznego święta pełnego kolorów, dźwięków i wolnych ludzi. 

Łódź, liczymy na Ciebie!

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.