News

Podpaski i tampony w szkołach za darmo od września? To akcja dla uczennic

Podpaski i tampony w szkołach za darmo od września? To akcja dla uczennic

Fot. Pixabay.com

Podpaski i tampony w szkołach za darmo od września? To akcja dla uczennic. Sprawdźcie o co dokładnie chodzi.

Ma 51 lat i urodzi… własną wnuczkę. Jak to możliwe? >> 

Akcja Menstruacja w polskich szkołach?

Projekt Akcja Menstruacja został założony w 2019 roku przez Emilię Kaczmarek, Magdalenę Demczak, Julię Kaffkę oraz Wiktorię Szpunar. Dziewczyny zorganizowały zbiórkę, za której pośrednictwem zbierały pieniądze na zakup środków higienicznych dla kobiet, m.in. mieszkanek domów samotnej matki i domów dziecka.

Jak podaje portal Wysokie Obcasyod września Akcja Menstruacja chciałaby objąć programem „Hej, dziewczyny” 40 polskich szkół. Na ich terenie miałyby zostać przeprowadzone m.in. zajęcia edukacyjne na temat okresu.

Aby cel mógł zostać zrealizowany, potrzebne są na to odpowiednie środki finansowe. Na stronie, na której prowadzona jest zbiórka możemy znaleźć informację, że zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup środków higienicznych i ich regularną wysyłkę do szkół. 

(…) Naszym celem jest regularne zaopatrywanie jak największej ilości placówek w podpaski i tampony, by żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. W szkołach w całej Polsce pojawią się pudełka, które regularnie będą zapełniane przez nas potrzebnymi środkami higienicznymi, chociaż marzymy sobie skrycie, że docelowo będą nimi zajmować się same uczennice - tym samym promując ideę siostrzeństwa i wzajemnej solidarności. W każdej współpracującej z nami szkole przeprowadzimy też zajęcia edukacyjne na temat okresu - bez tabu, za to z fachową wiedzą przekazywaną bez zbędnego wstydu. Po prostu jako coś naturalnego! (…) – czytamy.

1000 zł na wakacje czy bon 500+ dla dziecka – aktualne zasady, dla kogo i od kiedy? >> 

Wysokie Obcasy podają, że w wakacje przez Akcję Menstruacja planuje podjąć też inną inicjatywę – Okres Pomocy. Planowane jest zamontowanie 16 szafek, po jednej w każdym województwie, w których cały czas będą dostępne podpaski i tampony.

W każdym Punkcie Pomocy Okresowej stanie mała szafka, w której znajdzie się 30 podpasek, 30 tamponów,15 wkładek higienicznych i 5 chusteczek antybakteryjnych. Każdy punkt będzie miał opiekuna lub opiekunkę, którzy z pomocą Akcji Menstruacji będą regularnie uzupełniać zawartość szafki. Na stronie fundacji dostępna będzie mapa wszystkich punktów wraz z informacją, jak można wspierać poszczególne punkty. Każda osoba będzie mogła zostawić w punkcie paczkę środków higienicznych, wspierając walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Projekt można wesprzeć także wpłacając pieniądze pod linkiem zbiórki pomagam.pl/okrespomocy – czytamy.

Jakiś czas temu firma P&G przeprowadziła ankiety wśród polskich uczennic. Jedna na sześć przyznała, że opuściła kiedyś lekcję z powodu braku dostępu do środków higienicznych.

Darmowe środki higieniczne są dostępne m.in. dla mieszkanek Wielkiej Brytanii. Podpaski czy tampony można znaleźć nie tylko w szkołach, lecz także na uniwersytetach. Korzystać z nich mogą kobiety i dziewczyny, które zmagają się z ubóstwem menstruacyjnym i te, które po prostu zapomniały ich z domu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rzadko się tu pokazujemy, ale dziś zrobimy wyjątek, bo wczoraj wystartowałyśmy ze zbiórką na nasz nowy projekt, który wydaje nam się szalenie istotny! Ale zanim opowiemy o jego szczegółach, musimy odwołać się do bardzo smutnych danych. W marcu firma P&G przeprowadziła badanie wśród polskich uczennic, by zbadać skalę ubóstwa menstruacyjnego. Okazało się, że 1 na 6 z nich opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych!!! A w zeszłym tygodniu ukazał się raport @kulczykfoundation , w którym czytamy o braku koszy w kabianch, wydawaniu określonych ilości papieru toaletowego przez woźną czy łazienkach jako miejscach spotkań, przez co dziewczyny nie mogą nawet w spokoju skorzystać z toalety. Już od dłuższego czasu zastanawiałyśmy się co z tym zrobić, a efektem tych rozmyślań jest projekt "Hej, dziewczyny!", którego celem jest zaopatrywanie jak największej ilości placówek w podpaski i tampony, by żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. W szkołach w całej Polsce pojawią się pudełka, które regularnie będą zapełniane przez nas potrzebnymi środkami higienicznymi. W każdej współpracującej z nami szkole przeprowadzimy też zajęcia edukacyjne na temat okresu - bez tabu, za to z fachową wiedzą przekazywaną bez zbędnego wstydu. Po prostu jako coś naturalnego! Super, prwada? Pomoże nam w tym firma @helpomat, ale potrzeb jest wiele, a nas mało, dlatego bardzo prosimy Was o pomoc! Może chcecie włączyć do projektu swoją szkołę? Zorganizować zbiórkę środków higienicznych, które wyślemy do wybranego przez Was miejsca? Albo macie na zbyciu miliony monet i chcecie pomóc nimi innym (z tym milionem to przesadzamy, ucieszymy się z każdej złotówki❤️)? Link do zbiórki znajdziecie w bio, a my już teraz czekamy na Wasze pytania, wątpliwości, uwagi - nie tworzymy jeszcze oficjalnej listy chętnych szkół, bo wiemy ile wyzwań mają teraz przed sobą wszystkie placówki edukacyjne, ale możecie już dać nam znać do kogo powinnyśmy się odezwać! #akcjamenstruacja #edukacja #okrespomocy

Post udostępniony przez Akcja Menstruacja (@akcjamenstruacja)

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A gdyby tak w każdym mieście było miejsce, skąd za darmo można zabrać środki higieniczne? Zadałyśmy sobie to pytanie jakieś pół roku temu za sprawą @cpk.wroclaw. Kubeczki menstruacyjne, które otrzymało od nas CPK, umieszczone zostały w ogólnodostępnej szafce, żeby każda potrzebująca miała do nich dostęp. I był to genialny pomysł!❤️ Sprawą zainteresowały się lokalne media, szybko nagłośniły sprawę, dzięki czemu informacja o tej szafce dotarła do potrzebujących. Obiecałyśmy sobie wtedy, że my też zorganizujemy coś takiego i właśnie teraz jest ten czas!🔥 Rozpoczynamy projekt Punkt Pomocy Okresowej! Na czym dokładnie będzie polegać? W przeciągu wakacji planujemy zamontować 16 szafek, po jednej na terenie każdego województwa, w których cały czas będą dostępne podpaski i tampony. Zależy nam, by było to miejsce ogólnodostępne, ale zapewniające prywatność potrzebującym, dlatego jeśli znacie organizacje i instytucje, które byłyby gotowe udostępnić kawałek swojej ściany - koniecznie dajcie nam znać! Każdy Punkt będzie miał swojego opiekuna lub opiekunkę, którzy z naszą pomocą regularnie będą uzupełniać zawartość szafki (lada dzień rozpoczniemy rekrutację na te stanowiska, ale możecie pisać do nas już teraz), a na naszej stronie internetowej, którą za niedługo się pochwalimy znajdziecie też mapę wszystkich Punktów i sposoby na wsparcie każdego z nich!💪 Naszym celem jest zapewnie darmowego i anonimowego dostępu do środków higienicznych jak największej ilości osób - uważamy, że to ważny krok w walce z ubóstwem menstruacyjnym na większą skalę. Oczywiście będziemy potrzebować Waszej pomocy na rozkręcenie tej idei, ale wierzymy, że po raz kolejny zdecydujecie się nam zaufać❤️❤️❤️ Link do zbiórki znajdziecie w naszym bio! #akcjamenstruacja #punktpomocyokresowej #okres #endperiodpoverty

Post udostępniony przez Akcja Menstruacja (@akcjamenstruacja)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj