News

Mandaty dla pieszych za telefony komórkowe. Zmiany w przepisach od 1.06

Mandaty dla pieszych za telefony komórkowe. Zmiany w przepisach od 1.06

Fot. Pixabay.com

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy, które znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z mandatami muszą liczyć się m.in. piesi, którzy korzystają z telefonów komórkowych. 

Certyfikaty covidowe wchodzą w życie od 1.06. Jak je zdobyć? >> 

W styczniu 2021 roku pojawiły się informacje, że uchwalono nowelizację która ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Za zmianami w prawie o ruchu drogowym głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Ustawa weszła w życie 1 czerwca. 

Prawo o ruchu drogowym – zmiany 

  • Pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, ale pieszy dopiero na nie wchodzący, ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.
  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
  • Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.
  • Jazda zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, czyli tzw. "jazda na zderzaku", jest zakazana. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. To znaczy, że kierowca, który jedzie z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania. 

Do kiedy maseczki w pomieszczeniach? Jest wstępny termin >>

Przypomnijmy, że o mandatach za używanie telefonów komórkowych na pasach mówiło się od dłuższego czasu. W rozmowie z Expresem Ilustrowanym, Joanna Prasnowska z Wydział Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi wyjaśniła, że za złamanie zakazu używania telefonów i innych urządzeń rozpraszających uwagę na przejściu dla pieszych można otrzymać wysoką karę. Kwota mandatu to nawet 500 złotych. 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.