Reklama
placeholder
News

10 faktów o sanah, o których możesz nie mieć pojęcia

10 faktów o sanah, o których możesz nie mieć pojęcia

fot. materiały klienta

Reklama
Reklama
placeholder

Zaczynała jako Zuzia Jurczak na YouTubie. Później wypuściła singiel jako Ayreen, ale słuch po niej zaginął. Wróciła, współpracując z licznymi artystami, m.in. Soblem, Vito Bambino czy Igorem Herbutem. Dziś jako jedna z niewielu osób potrafi wyprzedać wszystkie bilety na PGE Narodowy (jeśli zależy ci na udziale w jej koncercie, w tym artykule znajdziesz wskazówki, gdzie wystąpi w 2024 roku). Czego o niej nie wiesz? Z pewnością wielu rzeczy!

10 ciekawostek o sanah

Zuzia Jurczak, Ayreen, Zuzanna Grabowska, sanah… to jedna osoba. Przedstawiamy 10 ciekawostek o tej piosenkarce.

1. Pseudonim sanah

Jak już wspomnieliśmy, sanah początkowo publikowała jako Zuzia Jurczak. Później wypuściła singiel pod pseudonimem Ayreen (od jej drugiego imienia Irena), z którego zrezygnowała (ktoś zasugerował jej, że to imię dla wróżki). Dopiero z czasem przyjęła pseudonim sanah, który pochodzi od angielskiej wersji jej imienia Susannah. Wcześniej wpadła na pomysł Sue Si, ale nie chciała, by ktoś mylił ją z Selah Sue. 

2. Płyty sanah

sanah wypuściła już kilka płyt studyjnych (Królowa dram, Irenka, Uczta, sanah śpiewa poezyje oraz Kaprysy), a także kilka minialbumów (Ja na imię niewidzialna mam, Bujda oraz Invisible EP). Pierwsza z nich, czyli Ja na imię niewidzialna mam, była wydana w limitowanym nakładzie i od dawna nie jest dostępna w regularnej sprzedaży. Wśród fanów ma status “białego kruka”, przez co poszczególne egzemplarze są warte nawet kilka tysięcy złotych.

3. Alternatywna kariera

sanah gra na instrumentach i śpiewa od dziecka. Nie wyobraża sobie, by jej życie miało potoczyć się inaczej. Gdyby jednak tak się stało, chciałaby być policjantką lub nauczycielką kształcenia słuchu. Jej rodzeństwo także grało na instrumentach, ale dziś zajmuje się ono matematyką, informatyką… i stroni od sztuki.

4. Przesłuchania w ciemno

sanah wystąpiła w programie The Voice of Poland podczas przesłuchań w ciemno. Zaśpiewała wtedy piosenkę Sii, ale nikt się nie odwrócił. Później, w 11. edycji, wróciła do programu jako… gościni specjalna. Zaśpiewała wtedy swoje własne piosenki. 

5. Pan Grabowski

Zuzanna Jurczak dziś nazywa się już Grabowska. Nazwisko przyjęła po mężu, Stanisławie, który to wystąpił w teledysku do jej piosenki Kolońska i Szlugi, a później nagrał z sanah piosenkę Święty Graal. Informacje o ślubie zdradziła, gdy podczas jednego z występów zapowiedziano ją nie jako Zuzannę Jurczak, a jako Zuzannę Grabowską.

6. Wyprzedane bilety

Jako pierwsza w historii Polka wyprzedała wszystkie bilety na stadion podczas trasy UCZTA nad UCZTAMI Tour (swoją drogą wyprzedała wtedy 3 stadiony). Nie martw się! Są też inne koncerty. W 2024 roku piosenkarka wystąpi nie tylko we własnych trasach koncertowych, ale także na festiwalach m.in. Sunset Square i Olsztyn Green Fest. Biegnij kupować wejściówki, bo zaraz może ich nie być!

7. Nagrody sanah

sanah otrzymała tyle nagród i nominacji, że ma nawet osobną podstronę na Wikipedii na własne osiągnięcia. Wśród nich są m.in.:

•    4 wygrane Fryderyki (i 25 nominacji),
•    4 wygrane podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (i 5 nominacji),
•    3 wygrane Bestsellery Empiku (i 9 nominacji),
•    1 wygrany Wiktor (i 1 nominacja),
•    2 wygrane Kids’ Choice Awards (i 3 nominacje). 

8. Po angielsku?

sanah myślała, że będzie śpiewać tylko po angielsku, ponieważ chciała zrobić międzynarodową karierę. Życie potoczyło się jednak inaczej i dziś jest znana m.in. z polskiej poezji śpiewanej.

9. Rodzina sanah

sanah wychowała się w dużej rodzinie. Ma pięcioro rodzeństwa: Jakuba, Dawida, Maję, Barbarę i Karolinę. Rodzice zapewnili jej wykształcenie muzyczne, a pierwszą osobą, która uwierzyła w jej talent, był jej tata. Podarowali jej również w prezencie m.in. kilka godzin w studiu nagraniowym, gdy była jeszcze w gimnazjum. Jej rodzice nie mają jednak nic wspólnego z muzyką. Pani Iwona Jurczak jest prawdopodobnie lekarką weterynarii, a pan Jurczak zarządza Działem Usług Księgowych i Płacowych. Rodziców artystki możesz zobaczyć w teledysku do piosenki ten Stan. Pojawia się tam autentyczne nagranie z ich ślubu.

10. Trasy koncertowe

sanah co chwilę wyjeżdża w trasy koncertowe:

•    NoSory Tour (lata 2020-2021),
•    Kolońska i szlugi Tour (2021 rok), 
•    Uczta Tour (2022 rok),
•    Bankiet u sanah (lata 2022-2023),
•    sanah w podróży (2023 rok),
•    UCZTA nad UCZTAMI Tour (2023 rok),
•    Dansing (2024 rok), 
•    Poezyje i nie tylko (2024 rok),
•    Fajne Lato RMF: sanah (2024 rok).

Oprócz tego śpiewa na wielkich, festiwalowych scenach. Pamiętaj, że w 2024 roku możesz ją zobaczyć podczas m.in. High Festival 2024, Sunset Square i Olsztyn Green Festival. Jeśli nie udało ci się dostać biletów na inne koncerty, to wpadaj na festiwale. Wejściówki jeszcze są!

 

Artykuł sponsorowany
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama