News

Spadające gwiazdy – maj 2021. Kiedy oglądać eta Akwarydy?

Spadające gwiazdy – maj 2021. Kiedy oglądać eta Akwarydy?

Fot. Pixabay.com

W maju będziemy mogli podziwiać spadające gwiazdy. W tym miesiącu niebo rozświetlą m.in. eta Akwarydy. Kiedy pojawi się ich najwięcej?

Matura 2021: kiedy wyniki i matura poprawkowa? >>

Robi się coraz cieplej, a to świetna okazja, żeby oderwać się od obowiązków i ruszyć na łono natury. Jeśli uwielbiacie spędzać czas na świeżym powietrzu, w maju koniecznie spójrzcie w niebo! Wtedy na pewno zobaczycie eta Akwarydy.

Eta Akwarydy 2021 – kiedy oglądać?

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów, który powstał na skutek przelotów w okolicy Słońca słynnej komety Halleya. Cechą charakterystyczną eta Akwarydy jest to, że pozostawia na niebie długie smugi, które są widoczne na niebie przez dłuższy czas.

Pierwsze eta Akwarydy mogą pojawić się już pod koniec kwietnia, jednak najwięcej gwiazd spada właśnie w maju.  

Według kalendarza astronomicznego, maksimum roju eta Akwarydów w 2021 roku przypada w nocy z 5 na 6 maja. Wtedy będzie można zaobserwować nawet 60 spadających meteorytów na godzinę. Prędkość, którą gwiazdy wtedy osiągają wynosi około 66 kilometrów na sekundę!

Luzowanie wszystkich obostrzeń: harmonogram na maj. Kiedy restauracje i kiedy siłownie? >> 

Gdzie obserwować spadające gwiazdy? Najlepiej wybierzcie się w miejsce oddalone od miejskiego zgiełku, zabudowań i sztucznego światła. Do podziwiania eta Akwarydów nie będzie Wam potrzebny profesjonalny sprzęt.

Koniec maja to również świetna okazja do podziwiania spadających gwiazd. W nocy z 23 na 24 maja przypada maksimum meteorów z roju Camelopardalidów. 

Będziecie szukać spadających gwiazd?

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.