News

Spadające gwiazdy w maju 2022. Kiedy są eta Akwarydy?

Spadające gwiazdy w maju 2022. Kiedy są eta Akwarydy?

fot. Pixabay.com

Maj to kolejny miesiąc, w którym można podziwiać spadające gwiazdy. Tym razem niebo rozświetlą m.in. eta Akwarydy. Kiedy będzie najwięcej spadających gwiazd?

Ranking poważanych zawodów w Polsce. Na którym miejscu influencerzy i youtuberzy? >> 

Wiosna to superokazja do spędzania czasu na łonie natury i podziwiania na przykład zjawisk astronomicznych. W maju koniecznie spójrzcie w niebo i poszukajcie eta Akwarydów.

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów, który powstał w wyniku przelotów w okolicy Słońca słynnej komety Halleya. Cechą charakterystyczną eta Akwarydów jest to, że pozostawiają długie smugi, które są widoczne na niebie przez dłuższy czas.

Pierwsze eta Akwarydy mogą pojawić się już pod koniec kwietnia, jednak najwięcej gwiazd spada właśnie w maju. 

Matura 2022 – kiedy wyniki, dodatkowy termin i poprawka? >>

Eta Akwarydy 2022 – kiedy oglądać i kiedy najwięcej?

Największą aktywność eta Akwarydów będzie można obserwować w nocy z 5 na 6 maja. W ciągu godziny może spaść nawet 60 gwiazd. Prędkość, którą mają wtedy osiągnąć ma wynosić około 66 kilometrów na sekundę.

Eta Akwarydy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy lub przed samym wschodem Słońca. Mówi się, że najwięcej spadających gwiazd można dostrzec po godzinie 3.30 czasu polskiego.

Eta Akwarydy 2022 – gdzie i jak oglądać?

Jeśli zamierzacie szukać spadających gwiazd, najlepiej wybierzcie się w miejsce oddalone od miejskiego zgiełku, zabudowań i sztucznego światła. Do podziwiania eta Akwarydów nie będzie Wam potrzebny profesjonalny sprzęt.

Nowe święto państwowe? Wiadomo czy będzie wolne od pracy >>

Pod koniec miesiąca będzie można obserwować meteory z roju Camelopardalidów. Ich maksimum przypada w nocy z 23 na 24 maja.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.