Reklama
placeholder
News

Ile polscy artyści zarobili w 2023 na Spotify? Ten rok był pełen rekordów

Ile polscy artyści zarobili w 2023 na Spotify? Ten rok był pełen rekordów

fot. mat. prasowe fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Przy okazji publikacji corocznego raportu Loud & Clear 2023 dotyczącego muzycznych tantiem, Spotify po raz pierwszy ujawniło dane o przychodach polskich artystów z platformy za dany rok. Ile polscy twórcy zarobili ze streamingu muzyki?

Daria Zawiałow w projekcie Spotify Singles. Jest drugą Polką w jego historii >>

Loud & Clear 2023. Zarobki polskich artystów ze Spotify

"Honoraria Spotify napędzają karierę artystów na wszystkich etapach", napisano w raporcie Loud & Clear 2023. Platforma może pochwalić się świetnymi wynikami za ubiegły rok.

Spotify przekazuje płatności właścicielom praw do muzyki, którzy samodzielnie rozliczają się z artystami (kompozytorami, wykonawcami itd.) na podstawie zawartych umów. W 2023 roku polscy artyści wygenerowali łącznie ponad 150 000 000 złotych w ciągu roku, co jest wyraźną poprawą w stosunku do zeszłego roku (wzrost o 20%).

Dodatkowo od 2017 roku tantiemy generowane przez polskich właścicieli praw do muzyki ze Spotify wzrosły aż o ponad 750%. Platforma umożliwia muzykom rozwój i realny zysk z twórczości - okazuje się, że w ubiegłym roku aż 580 polskich artystów zarobiło ponad 50 000 złotych wyłącznie z tytułu tantiem pochodzących z serwisu. Rok 2023 był zdecydowanie rokiem niezależnych artystów, którzy wygenerowali ze Spotify niemal 4,5 miliarda dolarów. Serwis przyczynia się również do promowania mniej znanych artystów, a wielu z nich, którzy wygenerowali w 2023 roku co najmniej milion dolarów z tytułu tantiem ze Spotify, osiągnęło sukces bez popularności czy wydania wielkiego, "viralowego" hitu.

Jak podano w raporcie:

Spośród 66 000 artystów, którzy w samym Spotify zarobili co najmniej 10 000 dolarów – i prawdopodobnie 40 000 dolarów ze wszystkich zarejestrowanych źródeł przychodów – ponad połowa pochodzi z krajów, w których angielski nie jest pierwszym językiem.

Dodatkowo w 2023 roku serwis odnotował wiele rekordów w różnych dziedzinach. Jedną z nich są płatności ze Spotify. Przekazana przez platformę kwota wyniosła w ubiegłym roku 9 miliardów dolarów - "co stanowi najwyższą płatność dokonaną kiedykolwiek przez pojedynczego sprzedawcę". 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama