News

Strajk uczniów 2019: dlaczego młodzież będzie protestować?

Strajk uczniów 2019: dlaczego młodzież będzie protestować?

Wikimedia Commons/Marcin Otorowski

Uczniowie będą protestować! Wiemy kiedy i przeciw czemu zbuntują się młodzi ludzie. Mają rację?

Strajk nauczycieli: potwierdzona data. Co z egzaminami na koniec szkoły? >> 

Strajk uczniów 2019: data, o co chodzi

Uczniowie z całego świata postanowili zjednoczyć siły i zaprotestować przeciwko niszczeniu naszej planety. 15 marca 2019 roku, w godzinach 10.00-14.00, odbędzie się kolejny już Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, w którym weźmie udział młodzież z wielu krajów, m.in. z Polski.

Na pomysł protestu wpadła 16-letnia Szwedka – Greta Thunberg, która sprzeciwia się niszczeniu natury. O jej akcji szybko usłyszeli młodzi ludzie z innych zakątków świata, m.in. z Belgii i Polski.

Nowe święto państwowe już 14 kwietnia? Ustawa trafi do Senatu >> 

Młodzież z naszego kraju również popiera jej pomysł. Postanowiono, że 15 marca wspólnie zorganizują „piątek dla klimatu” i tego dnia nie pojawią się na lekcjach w szkołach. Uzasadnienie ich działania możecie przeczytać na facebookowym profilu organizacji:

Nasz ruch jest całkowicie oddolną, apolityczną inicjatywą uczennic i uczniów. Dostrzegliśmy, że mimo wagi problemów związanych z naszą planetą i jej klimatem, temat ten nadal nie jest priorytetem dla osób, które mają możliwość, żeby go zmienić. Jako młodzieżowy strajk klimatyczny, postanowiliśmy zwrócić uwagę na temat zmian klimatycznych. (…)

Już w najbliższy piątek, 15 marca, organizujemy strajk młodzieżowy. Dlaczego w godzinach szkolnych? Czy to, że pójdziemy na marsz, a nie do szkoły coś zmieni?

Strajk odbywa się w powyższych godzinach, ponieważ chcemy pokazać, że nie będziemy biernie czekać w sytuacji, gdy nasza przyszłość jest zagrożona. (…)

W Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zaangażowali się uczniowie m.in. z: Zielonej Góry, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Wrocławia, Warszawy, Lublina i Torunia.

Popieracie tę inicjatywę?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1325 places in 98 countries for this Friday right now! And counting! Can we make it a hundred countries by Friday? . This Friday we are school striking in Washington DC, Moscow, Mumbai, Shanghai, Lagos, Rio de Janeiro, Sydney, Nuuk, Paris, Nairobi, Santiago, New York, London, Hong Kong, Berlin, Tel Aviv, Toronto, Beirut, Zürich, Kyiv, Havana, Cork, Kampala, Buenos Aires, Seoul, Cape Town, Kyoto, Mexico City, Brussels, Port Vila, Los Angeles, Rome, Kuala Lumpur, Madrid, Auckland and Södertälje just to name a few! Find your local strike or register your own at fridaysforfuture.org , link in bio! #fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School strike week 29. #climatestrike #schoolstrike4climate #fridaysforfuture

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are now blocking a road in Stockholm. #extinctionrebellion @extinctionrebellion #climatecrisis

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj