Reklama
placeholder
News

Tak było na Sziget Festival! Sprawdźcie co się działo na Main Stage i Ibis x ALL Europe Stage [RELACJA]

Tak było na Sziget Festival! Sprawdźcie co się działo na Main Stage i Ibis x ALL Europe Stage [RELACJA]

fot. Patrick Muennich

Reklama
Reklama
placeholder

Sziget Festival 2023 odbył się na Węgrzech w dniach od 10 do 15 sierpnia 2024 roku. Na jednym z największych festiwali w Europie wystąpiły takie gwiazdy jak Billie Eilish, Imagine Dragons, David Guetta, Lorde, Niall Horan czy Macklemore.

Sziget Festival – miejsce, historia imprezy

Jeden z największych festiwali w Europie odbywa się od 1993 roku w sierpniu na wyspie Óbudai na Dunaju w Budapeszcie. Tegoroczna edycja była 29. w historii festiwalu (byłaby 31., gdyby nie odwołane przez pandemię edycje w 2020 i 2021 roku). Podczas wielu lat festiwalu koncerty zagrało tam wiele muzycznych legend, takich jak m.in. Iron Maiden, Prince, Placebo, Blur, Snoop Dogg, The Prodigy czy Radiohead. Co roku Sziget Festival według organizatorów gromadzi nawet setki tysięcy uczestników z całego świata, głównie z Europy.

Sziget Festival – Billie Eilish, Lorde i girl in red

Dzięki zaproszeniuod sieci Accor Group Europe przyjechaliśmy na kilka dni festiwalu, ale najwięksi fani festiwalu wytrwale bawili się tu aż 6 dni. Najbardziej oczekiwane przez nas były występy Billie Eilish, girl in red (która nie dotarła w tym roku na Open’era z powodu problemów z lotem), Lorde, Macklemore’a oraz Mumford & Sons (pamiętacie ich hit Little Lion Man?).

W żadnym przypadku się nie zawiedliśmy. Genialna i charyzmatyczna Lorde, która zakończyła swój występ na głównej scenie duetem z Caroline Polachek hitem Green Light, energetyczna girl in red i wisienka na torcie – Billie Eilish, najbardziej wyczekiwana gwiazda festiwalu, z którą tłum głośno wyśpiewał hity Ocean Eyes, bad guy czy You Should See Me In A Crown z przytupem zamknęła 29. edycję festiwalu, to dowody na to, że na Sziget naprawdę warto przyjechać.

Scena Ibis x ALL Europe Stage

Sziget to 9 scen i koncerty trwające od południa niemal do rana. Wiele z nich miało w tym roku swoich partnerów. My pojechaliśmy do Budapesztu na zaproszenie jednego z nich.

Na scenie Ibis x ALL Europe Stage, która nie po raz pierwszy pojawia się na festiwalu, wystąpili artyści z całej Europy. Podczas sześciu dni swoje koncerty w ramach muzycznego projektu ibis MUSIC zagrało tam prawie 30 zespołów, wokalistek i wokalistów. My trafiliśmy m.in. na występ pochodzącego z Wielkiej Brytanii Adama Frencha i słoweńsko-chorwackiej grupy freekind. czy na hiszpańskie show piosenkarki Queralt Lahoz. Nie zabrakło też polskiego akcentu - na scenie wystąpił wokalista i producent Baasch. Takie koncerty to świetna okazja, żeby odkryć nowych artystów i dodać ich piosenki do swojej playlisty. Dla wielu z nich taki występ to trampolina do sukcesu, szansa na zdobycie szerszej widowni i międzynarodową karierę. Tak zdarzało się już wcześniej w wielu przypadkach z artystami występującymi właśnie na wydarzeniach zorganizowanych przez sieć znaną z pasji do muzyki. I tu ciekawostka: występujący na Sziget Adam French w ramach trasy ibis MUSIC pojawi się w Krakowie i zagra na żywo w hotelu sieci Accor - ibis Kraków Centrum. Następny przystanek muzycznej trasy - festiwal Superbloom w Monachium. Obserwujcie młodych zdolnych, bo może się zdarzyć, że zobaczycie ich kiedyś na Main Stage. Dodatkowo muzyka to jeszcze nie wszystko, co dzieje się na festiwalu.

Co więcej na Sziget Festival? Nie tylko muzyka

Sziget to nie tylko koncerty. Podczas wszystkich dni festiwalu odbywają się też warsztaty, panele dyskusyjne, pokazy, a na głównej scenie pomiędzy koncertami pojawiają się na przykład znani działacze na rzecz ekologii. Sziget pokazuje, że jest świadomy tego, co się dzieje na świecie. Od lat na festiwalu funkcjonują kubki ponownego użytku, za które przy zwrocie otrzymujemy kaucję, organizatorzy zachęcają specjalnymi karnetami do korzystania z publicznego transportu. Można też… zaadoptować drzewo, żeby zrekompensować wyspie swój ślad węglowy spowodowany przybyciem do Budapesztu.

Na terenie festiwalu znajdziecie też mnóstwo miejsc, gdzie można spędzić czas pomiędzy koncertami – np. w strefie cyrkowej, gdzie praktycznie funkcjonuje wesołe miasteczko z mnóstwem atrakcji, w amfiteatrze Colosseum z muzyką elektroniczną, w foodtruckowych strefach z jedzeniem z całego świata i na przeróżnych stanowiskach, w których możecie zrobić sobie festiwalowy look czy nawet skorzystać z… masażu. 

Nie wspominamy nawet o niesamowitych instalacjach i dekoracjach – oświetleniu, ogromnych balonach, napisach, które ozdabiają cały teren festiwalu i które są gotowym tłem do zdjęć na Instagram. Po terenie imprezy poruszają się też artystyczne grające platformy, zespoły muzyczne czy maskotki zabawiające tłum.

Czy powtórzylibyśmy to doświadczenie? OCZYWIŚCIE. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy wybrać się na Sziget, nie wahajcie się. Jeśli jesteście fanami festiwalowego świata, ten spełni Wasze wszystkie wymagania, a nawet je przewyższy. Jest już data kolejnego festiwalu – następny Sziget Festival odbędzie się od 7 do 12 sierpnia 2024 roku.
 


fot. Patrick Muennich


fot. Patrick Muennich


fot. Diana Kubiak


fot. Diana Kubiak


fot. Patrick Muennich


fot. Diana Kubiak


fot. Diana Kubiak

 

 

Materiał powstał dzięki zaproszeniu przez marki Ibis i Accor Group Europe

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama