Reklama
placeholder
News

Z ostatniej chwili: Tina Turner zmarła po długiej chorobie [oświadczenie, biografia]

Z ostatniej chwili: Tina Turner zmarła po długiej chorobie [oświadczenie, biografia]

fot. YouTube.com/Tina Turner

Reklama
Reklama
placeholder

Tina Turner była piosenkarką, autorką tekstów, choreografką, tancerką, aktorką, producentką i pisarką. Jej twórczość była podstawą głównego nurtu rocka lat 80. XX wieku. Była również jedną z najbardziej dochodowych i jedną z najpopularniejszych artystek w historii.

Tina Turner zmarła po długiej chorobie 24 maja 2023 roku w wieku 83 lat.

Śmierć Tiny Turner - oświadczenie

Śmierć gwiazdy potwierdził jej rzecznik. Zmarła w środę, 24 maja, w spokoju w swym domu w Kusnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii. 

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o odejściu Tiny Turner. Swoją muzyką i bezgraniczną pasją do życia oczarowała miliony fanów na całym świecie i zainspirowała gwiazdy jutra. Dziś żegnamy serdeczną przyjaciółkę, która zostawia nam wszystkim swoje największe dzieło: swoją muzykę. Całe nasze współczucie kierujemy do jej rodziny. Tina, będziemy bardzo tęsknić. (© Peter Lindbergh)

It is with great sadness that we announce the passing of Tina Turner. With her music and her boundless passion for life, she enchanted millions of fans around the world and inspired the stars of tomorrow. Today we say goodbye to a dear friend who leaves us all her greatest work: her music. All our heartfelt compassion goes out to her family. Tina, we will miss you dearly. (© Peter Lindbergh)

Tina Turner - prawdziwe nazwisko, rodzina, dzieci

Tina Turner naprawdę nazywała się Anna Mae Bullock i urodziła się 26 listopada 1939 w Stanach Zjednoczonych, w stanie Tennessee. Miała dwie starsze siostry i dość nieszczęśliwe dzieciństwo, bo gdy miała 11 lat rodzinę opuściła matka, a dwa lata później ojciec, a sama Tina z rodzeństwem wychowywana była przez babkę i dalszą rodzinę.

Dalsze życie prywatne wielkiej gwiazdy było nie mniej tragiczne. Pierwszy mąż, Ike Turner, z którym występowała na scenie jako Ike & Tina Turner, maltretował piosenkarkę zarówno psychnicznie, jak i fizycznie. Skandale z udziałem pary głośno odbijały się echem, a sama Tina Turner miała z tego powodu próbę samobójczą w 1968 roku, ale rozwiedli się dopiero w 10 lat później. 

Drugiego męża, Erwina Bacha (szef europejskiej filii wytwórni muzycznej EMI), poślubiła w 2013 roku (mieszkali razem w Szwajcarii od 1995 r.). Erwin nie tylko był z nią do śmierci i w najgorszych latach choroby, ale też oddał Tinie swoją nerkę. 

Tina Turner za życia pochowała swoich dwóch synów. Pierwszy - ze związku z muzykiem Raymondem Hillem - Raymond Craig popełnił samobójstwo w wieku 60 lat. Ojciec chłopca porzucił ich zanim Tina urodziła. Drugi syn, Ronnie - ze związku z Ike Turnerem - zmarł w w 2022 roku na raka jelita grubego. Piosenkarka w dorosłym życiu dzieci nie miała z nimi dobrego kontaktu.

Tina Turner - choroba, przyczyna śmierci

Tina Turner zaczęła poważnie chorować 10 lat temu. W 2013 roku miała udar mózgu. Wkrótce potem wykryto u niej raka jelita grubego i niewydolność nerek. W kwietniu 2017 miała przeszczep nerki, której dawcą był Erwin Bach, jej mąż, z którym była aż do swojej śmierci i mieszkali w Europie. Tina Turner miała szwajcarskie obywatelstwo.

Tina Turner - piosenki i role filmowe

Tina Turner karierę rozpoczęła ok. 1959 r. Zakończenie kariery ogłosiła w 2009 roku, kiedy miała 70 lat. Śpiewała kontraltem, a jej majątek był szacowny na 200 mln dolarów. Zdobyła 70 nagród muzycznych, w tym chociażby 8-krotnie nagrodę Grammy. Poniżej przypominamy najważniejsze piosenki Tiny Turner:

Największe hity Tiny Turner:

  • w 1985 r.: Tonight z Davidem Bowie
  • w 1989 r.: The Best
  • w 1995 r.: Golden Eye do filmu o Agencie 007
  • w 1997 r.: Cosas de la Vida (Can't Stop Thinking of You) z Erosem Ramazzottim 

Tina Turner była też aktorką, wystąpiła m.in. w filmie Mad Max 3. Więcej o rolach i filmach Tiny Turner przeczytacie w specjalnie przygotowanym artykule w serwisie Lekkie naEKRANIE.pl.

Tina Turner w Polsce - koncerty

Tina Turner w Polsce wystąpiła cztery razy (podczas trzech pobytów w naszym kraju):

  • w 1981 r. w Spodku w Katowicach i na Torwarze w Warszawie
  • w 1996 r. na Stadionie Gwardii w Warszawie
  • w 2000 r. w Sopocie

[artykuł aktualizowany]

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama