Reklama
placeholder
News

Wypadek w Krakowie: miasto chce odszkodowania. Czy możliwe, że je dostanie?

Wypadek w Krakowie: miasto chce odszkodowania. Czy możliwe, że je dostanie?

fot. Facebook/Kraków PL/

Reklama
Reklama
placeholder

W wyniku tragicznego wypadku samochodowego mającego miejsce 15 lipca 2023 roku w Krakowie doszło do uszkodzenia fragmentu muru przeciwpowodziowego w rejonie Mostu Dębnickiego. Miasto domaga się pokrycia kosztów jego naprawy. 

Wyniki sekcji zwłok kierowcy z wypadku żółtego Renault Megane. Druzgocące ustalenia >>

Wypadek w Krakowie: miasto domaga się wysokiego odszkodowania

Kierowcą pojazdu, który jadąc z ogromną prędkością, stracił nad nim panowanie, był Patryk Peretti. Sekcja zwłok wykazała, że w momencie prowadzenia mężczyzna był pod wpływem alkoholu. W samochodzie znajdowały się łącznie cztery osoby. Nikt nie przeżył.

Koszty naprawy muru oszacowano wstępnie na około 150 tysięcy złotych. Kto w takiej sytuacji powinien pokryć szkody? Prawdopodobnie należytą kwotę wypłaci ubezpieczyciel. Jednak szczegóły dotyczące tej sprawy, jak i samego odszkodowania, będą jasne po zakończeniu trwającego śledztwa. Według informacji podanych przez portal krknews.pl jeszcze w tym roku rząd zleci odpowiednim osobom opracowanie dokumentacji projektowej naprawy muru.

Odpowiedzialność posiadaczy pojazdów jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka. To właśnie ta odpowiedzialność podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Oznacza to, ze co do zasady ubezpieczyciel ma obowiązek naprawić szkodę bez względu na winę bądź brak winy kierującego pojazdem, o ile tylko wyłącznej winy nie ponosi poszkodowany. Z kolei w przypadku przyczynienia się poszkodowanego do zaistnienia zdarzenia powodującego szkodę następuje proporcjonalne do stopnia przyczynienia zmniejszenie odszkodowania. Kwestia przyczynienia, w przypadku podniesienia takiego zarzutu przez ubezpieczyciela, będzie rozstrzygana najpewniej w oparciu o opinię biegłego sądowego.  W przypadku gdyby pojazd nie miał ubezpieczenia OC z roszczeniami można się zwracać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- poinformował radca prawny Jan Hoffman w rozmowie z serwisem krknews.pl.
 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama