Reklama
placeholder
News

Yung Gravy zrickrollowany? Rick Astley kończy pozew o 'Never Gonna Give You Up'

Yung Gravy zrickrollowany? Rick Astley kończy pozew o 'Never Gonna Give You Up'

fot. YouTube.com/Yung Gravy, fot. YouTube.com/Rick Astley

Reklama
Reklama
placeholder

Utwór Betty (Get Money) Yung Gravy’ego został wydany w czerwcu 2022 roku jako główny singiel z jego trzeciego studyjnego albumu Marvelous. Szybko stał się jego najpopularniejszym singlem i po raz pierwszy w jego karierze umieścił go na liście Billboard Hot 100. Obecnie piosenka ma 1,73 miliona wyświetleń na YouTube.

Ariana Grande złożyła pozew o rozwód. Podała powód >>

Pozew sądowy: Rock Astley - Yung Gravy

W styczniu 2023 roku Rick Astley, wykonawca hitu Never Gonna Give You Up pozwał Yung Gravy’ego za naśladowanie jego wokalu w Betty bez jego pozwolenia.

W pozwie zarzucono, że w ramach przygotowania sampla Never Gonna Give You Up zezwolono odtworzyć partię instrumentalną utworu i interpolować melodię refrenu. Jednak nie pozwolono na bezpośrednie samplowanie samej piosenki. Jako dowód wykorzystano wideo na Instagramie, w którym rzekomo omawiano sposób, aby wokal w nowej piosence brzmiał identycznie jak ten z oryginalnyego utworu.

W pozwie napisano:

Licencja na wykorzystanie oryginalnej kompozycji muzycznej nie upoważnia do kradzieży głosu artysty z oryginalnego nagrania. Zamiast tego współautorzy uciekli się do kradzieży głosu pana Astleya bez jego pozwolenia i bez umowy.

Dzień Polskiej Muzyki 2023: kiedy i jak świętować z 4FUN.TV i 4FUN DANCE? >>

W piątek 22 września do sądu wpłynęły dokumenty, a wielomiesięczny pozew się zakończył. Na razie nie ujawniono jednak żadnych dalszych szczegółów i ani Gravy, ani Astley nie skomentowali pozwu od czasu upublicznienia wiadomości o ugodzie. Można jedynie przypuszczać, że w grę wchodziła całkiem spora suma.

Co to znaczy zrickrollować?

Rickrolling to dowcip internetowy polegający na tym, że link do potencjalnie interesującego materiału internetowago jest zakończony lub w pełni zastąpiony teledyskiem do utworu Ricka Astleya Never Gonna Give You Up. Dowcip został zapoczątkowany w Prima Aprilis 1 kwietnia 2008 roku i od tamtej pory nadal świetnie sobie radzi wkręcając użytkowników.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama