News

Zakaz handlu w niedziele – zmiany od 1 lutego 2022 roku

Zakaz handlu w niedziele – zmiany od 1 lutego 2022 roku

fot. Pixabay.com

1 lutego 2022 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która zaostrza zakaz handlu. Co się zmienia?

Niedziele handlowe 2022: daty. Wtedy zrobimy zakupy >>

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim placówek pocztowych. Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele nie obowiązywał właśnie m.in. w takich miejscach. Na działalność jako placówki pocztowe powoływały się większe sieci, które otwierały swoje sklepy w każdą niedzielę.

Zakaz handlu zaostrzony od lutego 2022

Od 2022 roku, żeby sklep mógł uzyskać status placówki pocztowej, przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że przychody z tej działalności przekraczają 40% zysków. Bez spełnienia tego warunku, sklep nie może być otwarty w niedziele niehandlowe.

Od dłuższego czasu zapowiadano, że od 1 lutego 2022 roku właściciel sklepu, który otworzy sklep w każdą niedzielę, będzie mógł skorzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Jest jednak pewien warunek. Osoby te będą mogły pomagać w sklepie, ale tylko bezpłatnie. Nawet jeżeli na co dzień są zatrudnione w sklepie, to za pracę w niedzielę nie mogą otrzymywać wynagrodzenia – podawał Wprost.

Dni wolne 2022. Kiedy najlepiej wziąć urlop? >>

Inne zmiany w zakazie handlu to:

 • zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych,
 • zakaz handlu w okresie od 1 czerwca do 30 września nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi,
 • w każdą niedzielę będą otwarte skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego,
 • niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu.

W niedziele niehandlowe zrobimy zakupy w sklepach, które działają w ramach franczyzy. W tym przypadku właścicielem sklepu jest przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli właściciel sam będzie obsługiwał klientów w niedzielę, może otworzyć sklep. Takie zasady obowiązują m.in. w sklepach sieci Żabka.

Primark otwiera nowe sklepy w Polsce. Na koniec 2023 roku w sumie ma być ich 6 >>

Niedziele handlowe 2022: daty

W 2022 roku będzie 7 niedziel handlowych:

 • 30 stycznia
 • 10 kwietnia
 • 24 kwietnia
 • 26 czerwca
 • 28 sierpnia
 • 11 grudnia
 • 18 grudnia

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.