News

Niedziele handlowe – duża zmiana w 2021? Ale nie we wszystkich miastach

Niedziele handlowe – duża zmiana w 2021? Ale nie we wszystkich miastach

Fot. Pixabay.com

W 2021 roku czeka nas duża zmiana w sprawie niedziel handlowych? To możliwe, ale nie obejmie ona wszystkich miast.

Robert Lewandowski przejdzie zabieg. Nie zagra w meczach eliminacyjnych do Euro? >> 

Zakaz handlu w niedziele – od kiedy?

1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa, która spowodowała, że zakupy mogliśmy robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Nadal zakaz obowiązywał też w 13 dni świątecznych, ale w dwie niedziele, które wypadały tuż przed Bożym Narodzeniem i jedną niedzielę przed Wielkanocą, mogliśmy zrobić zakupy.

Z kolei od 1 stycznia 2019 roku centra handlowe i sklepy są otwarte już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem jest m.in. grudzień, z powodu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 

Niedziele handlowe 2020. Szykujcie się na duże zmiany >> 

Zakaz handlu – gdzie nie obowiązuje?

Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy: stacji benzynowych, dworców kolejowych, sklepów internetowych, punktów gastronomicznych, aptek, kwiaciarni, kiosków, stoisk przy cmentarzach, sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami. 

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony? 

Niedawno pojawiły się informacje, że zakaz handlu w niedziele może zostać zniesiony. Nie nastąpi to jednak w całej Polsce, a jedynie w miejscowościach turystycznych, m.in. w nadmorskich kurortach, Beskidach i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. O ewentualnych zmianach,  w rozmowie z dziennikarzami Faktu, mówił wiceminister pracy – Stanisław Szwed.

Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem (...) – czytamy w artykule

Zniesienie zakazu handlu w miejscowościach turystycznych ma nie tylko ułatwić życie przyjezdnym, lecz także pomóc lokalnym sprzedawcom, którzy mogliby zarobić dużo więcej - szczególnie w weekendy, które są najbardziej dochodowe. 

Długie weekendy 2020: tak mało wolnego nie było od lat >> 

Czy zniesienie zakazu handlu w miejscowościach turystycznych wejdzie w życie? Szwed twierdzi, że zmiany mogłyby nastąpić już w 2021 roku. Zanim jednak rząd podejmie decyzję w tej sprawie, chce przeanalizować skutki pełnego zakazu handlu w niedziele.

Zakazem handlu w niedziele jest objętych już kilka krajów, które należą do Unii Europejskiej, m.in.: Niemcy, Holandia, Belgia, Węgry, Luksemburg i Grecja. Zakaz obowiązuje również m.in. we Francji i Austrii, jednak tam działają przepisy, które w niektórych miesiącach wyłączają zakaz handlu w niedziele w miejscowościach turystycznych.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.