News

10 miejsc na spływ kajakowy dla początkujących

10 miejsc na spływ kajakowy dla początkujących

Fot. Pixabay

Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością. Machanie wiosłami nie wymaga specjalnych kursów, a na większych rzekach mamy pod dostatkiem firm wypożyczających sprzęt. Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił, możecie to zrobić na jednej z tych rzek nizinnych.

Spływ kajakowy dla początkujących  – Rawka

Raczej niewielka rzeka, płynąca w centralnej Polsce. Pomimo niewielkich rozmiarów oferuje niemal każdy możliwy rodzaj krajobrazu – od łąk i pastwisk, po lasy i gęste zarośla. W niektórych miejscach brzeg jest łagodny i piaszczysty, idealny na postój i kąpiel. Na rzece utworzono rezerwat przyrody Rawka.

Spływ kajakowy dla początkujących - Wieprz

To rzeka płynąca przez Roztocze, krainę na tyle urokliwą, że utworzono na jej terenie Roztoczański Park Narodowy. W samym Parku spływać nie można, jednak nawet tereny, które nie są objęte ścisłą ochroną, zapewnią niezapomniane widoki. Niedaleko Lublina możemy przepłynąć przez Nadwieprzański Park Krajobrazowy.

Spływ kajakowy dla początkujących - Barycz

Rzeczka bardzo urokliwa, ale nieco bardziej wymagająca. Na jej trasie spotkamy jazy i tamy, które wymuszają przenioski. Te urozmaicenia mają jednak swoje plusy, pozwalają poznać inne aspekty kajakarstwa. Nie wymagają od nas setek metrów przenoszenia sprzętu i nawet jeśli płyniemy z dziećmi, powinniśmy spokojnie sobie z tym poradzić.

 

Spływ kajakowy dla początkujących - Rospuda

e fragmencie przebiegającym przez Puszczę Augustowską może naprawdę oczarować. Prawdziwie dzika rzeka przepływa przez małe jeziorka, a następnie wije się przez las i wypływa na bagniste łąki. Jej początkowe fragmenty są bardziej wymagające i przypominają górskie potoki, nie powinny jednak sprawiać trudności.

Spływ kajakowy dla początkujących - Wisła

Nie wydaje się być atrakcyjnym miejscem na spływ, jeśli szukamy kontaktu z naturą. Gdy o niej myślimy, zapewne wyobrażamy sobie jedno z miast, przez które przepływa. Jest jednak fragment między Dworem Mazowieckim a Płockiem, gdzie możemy poznać jej dzikie oblicze i leniwie spływać szerokim korytem.

Spływ kajakowy dla początkujących - Pilica

To propozycja z województwa łódzkiego. Długi odcinek od Maluszyna do Sulejowa obfituje w piaszczyste skarpy otoczone lasem, wiele urokliwych miejsc do kąpieli oraz żadnych przeniosek! Bliżej Wisły rzeka jest odrobinę bardziej wymagająca, jednak wspomniany fragment jest idealny dla początkujących.

Spływ kajakowy dla początkujących - Krutynia

Jest bardzo popularna wśród osób spędzających wakacje na Mazurach. Dobrym miejscem na start spływu będzie Krutyń, około 20 km od Mikołajek. Na trasie do miejscowości Ukta w szczycie sezonu może być naprawdę tłoczno. Widoki, jakie oferuje rezerwat Krutynia, są tego warte.
 

Spływ kajakowy dla początkujących - Brda

Rzeka, która płynie spokojnym nurtem przez Bory Tucholskie, oferując bardzo zróżnicowane otoczenie. Szczególnej uwadze polecamy odcinek Przechlewo – Swornegacie, gdzie momentami będziecie płynąć w ciemnym i gęstym lesie, innym razem wśród jasnych pól i malowniczych wiosek.

Spływ kajakowy dla początkujących - Czarna Hańcza

Przepływa między innymi przez Suwalski Park Krajobrazowy. Jeśli zdecydujecie się na spływ tą rzeką, możecie liczyć na prawdziwie dziką przyrodę, niesamowite ciemne lasy i ciemne wody oraz ciszę i spokój. W pobliżu rzeki znajdują się unikalne atrakcje, jak chociażby głazowisko Bachanowo.
  

Spływ kajakowy dla początkujących - Nida

To niepozorna rzeka w Świętokrzyskiem, z licznymi punktami startowymi niedaleko Jędrzejowa. Nurt jest szeroki, a woda stosunkowo płytka, nawet jeśli nieopatrznie wypadniecie z kajaka (co jest trudniejsze, niż by się mogło wydawać), w najgorszym wypadku zmoczycie spodnie. Spływ można rozpocząć na Białej Nidzie, na przykład w miejscowości Mniszek.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.