Reklama
placeholder
News

10 miejsc na spływ kajakowy dla początkujących

10 miejsc na spływ kajakowy dla początkujących

Fot. Pixabay

Reklama
Reklama
placeholder

Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością. Machanie wiosłami nie wymaga specjalnych kursów, a na większych rzekach mamy pod dostatkiem firm wypożyczających sprzęt. Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił, możecie to zrobić na jednej z tych rzek nizinnych.

Spływ kajakowy dla początkujących  – Rawka

Raczej niewielka rzeka, płynąca w centralnej Polsce. Pomimo niewielkich rozmiarów oferuje niemal każdy możliwy rodzaj krajobrazu – od łąk i pastwisk, po lasy i gęste zarośla. W niektórych miejscach brzeg jest łagodny i piaszczysty, idealny na postój i kąpiel. Na rzece utworzono rezerwat przyrody Rawka.

Spływ kajakowy dla początkujących - Wieprz

To rzeka płynąca przez Roztocze, krainę na tyle urokliwą, że utworzono na jej terenie Roztoczański Park Narodowy. W samym Parku spływać nie można, jednak nawet tereny, które nie są objęte ścisłą ochroną, zapewnią niezapomniane widoki. Niedaleko Lublina możemy przepłynąć przez Nadwieprzański Park Krajobrazowy.

Spływ kajakowy dla początkujących - Barycz

Rzeczka bardzo urokliwa, ale nieco bardziej wymagająca. Na jej trasie spotkamy jazy i tamy, które wymuszają przenioski. Te urozmaicenia mają jednak swoje plusy, pozwalają poznać inne aspekty kajakarstwa. Nie wymagają od nas setek metrów przenoszenia sprzętu i nawet jeśli płyniemy z dziećmi, powinniśmy spokojnie sobie z tym poradzić.

 

Spływ kajakowy dla początkujących - Rospuda

e fragmencie przebiegającym przez Puszczę Augustowską może naprawdę oczarować. Prawdziwie dzika rzeka przepływa przez małe jeziorka, a następnie wije się przez las i wypływa na bagniste łąki. Jej początkowe fragmenty są bardziej wymagające i przypominają górskie potoki, nie powinny jednak sprawiać trudności.

Spływ kajakowy dla początkujących - Wisła

Nie wydaje się być atrakcyjnym miejscem na spływ, jeśli szukamy kontaktu z naturą. Gdy o niej myślimy, zapewne wyobrażamy sobie jedno z miast, przez które przepływa. Jest jednak fragment między Dworem Mazowieckim a Płockiem, gdzie możemy poznać jej dzikie oblicze i leniwie spływać szerokim korytem.

Spływ kajakowy dla początkujących - Pilica

To propozycja z województwa łódzkiego. Długi odcinek od Maluszyna do Sulejowa obfituje w piaszczyste skarpy otoczone lasem, wiele urokliwych miejsc do kąpieli oraz żadnych przeniosek! Bliżej Wisły rzeka jest odrobinę bardziej wymagająca, jednak wspomniany fragment jest idealny dla początkujących.

Spływ kajakowy dla początkujących - Krutynia

Jest bardzo popularna wśród osób spędzających wakacje na Mazurach. Dobrym miejscem na start spływu będzie Krutyń, około 20 km od Mikołajek. Na trasie do miejscowości Ukta w szczycie sezonu może być naprawdę tłoczno. Widoki, jakie oferuje rezerwat Krutynia, są tego warte.
 

Spływ kajakowy dla początkujących - Brda

Rzeka, która płynie spokojnym nurtem przez Bory Tucholskie, oferując bardzo zróżnicowane otoczenie. Szczególnej uwadze polecamy odcinek Przechlewo – Swornegacie, gdzie momentami będziecie płynąć w ciemnym i gęstym lesie, innym razem wśród jasnych pól i malowniczych wiosek.

Spływ kajakowy dla początkujących - Czarna Hańcza

Przepływa między innymi przez Suwalski Park Krajobrazowy. Jeśli zdecydujecie się na spływ tą rzeką, możecie liczyć na prawdziwie dziką przyrodę, niesamowite ciemne lasy i ciemne wody oraz ciszę i spokój. W pobliżu rzeki znajdują się unikalne atrakcje, jak chociażby głazowisko Bachanowo.
  

Spływ kajakowy dla początkujących - Nida

To niepozorna rzeka w Świętokrzyskiem, z licznymi punktami startowymi niedaleko Jędrzejowa. Nurt jest szeroki, a woda stosunkowo płytka, nawet jeśli nieopatrznie wypadniecie z kajaka (co jest trudniejsze, niż by się mogło wydawać), w najgorszym wypadku zmoczycie spodnie. Spływ można rozpocząć na Białej Nidzie, na przykład w miejscowości Mniszek.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama