Reklama
placeholder
News

ABBA: członkowie zespołu uhonorowani. Otrzymali tytuły szlacheckie od króla

ABBA: członkowie zespołu uhonorowani. Otrzymali tytuły szlacheckie od króla

fot. YouTube.com/ABBA

Reklama
Reklama
placeholder

Członkowie ABBy, czyli Agnetha, Benny, Björn i Anni-Frid są pierwszymi Szwedami od prawie 50 lat, którzy otrzymali tytuł szlachecki od swojego monarchy, króla Karola XVI Gustawa.

50 lat temu ABBA wygrała Eurowizję. Pamiętacie ich kultowy przebój? >>

ABBA - tytuły szlacheckie

Członkowie ABBy, za swój wpływ na kulturę, otrzymali jeden z najbardziej prestiżowych szwedzkich szlacheckich tytułów otrzymując ordery rycerskie z rąk króla. Grupa – Benny Andersson, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad i Björn Ulvaeus – pojawiła się w zeszły piątek w Sztokholmie, gdzie została odznaczona Królewskim Orderem Wazy za wybitne zasługi w muzyce szwedzkiej i międzynarodowej.

Szwecja zaprzestała nadawania odznaczeń królewskich swoim obywatelom w 1975 roku, ale parlament kraju przywrócił tę praktykę w 2022 roku i podczas piątkowej ceremonii po raz pierwszy od pół wieku przyznano takie odznaczenia Szwedom.

ABBA znów koncertuje! Jak dziś wyglądają Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid? >>

ABBA na Eurowizji

ABBA wystąpiła na Eurowizji 6 kwietnia 1974 roku. To właśnie wtedy Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid „Frida” Lyngstad, zawładnęli sceną w The Dome w angielskim Brighton. Sprzedali ponad 400 milionów albumów i singli, a ich zwycięska piosenka Waterloo jest najcześciej słuchanym utworem w historii Eurowizji.

Abba nadal jest jednym z największych zespołów popowych na świecie, mimo że nie występowała na żywo od czasu występu w programie Noela Edmondsa The Late, Late Breakfast Show w BBC w 1982 roku.

Popularność zespołu młodszym pokoleniom przybliżył filmowy musical Mamma Mia! z najpopularniejszymi piosenkami ABBy.

Poniżej możecie znaleźć filmik z nadawania tytułów szlacheckich członkom zespołu ABBA.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama