News

Nietypowy alert RCB - z samolotów będą zrzucane szczepionki. O co chodzi i jak należy reagować?

Nietypowy alert RCB - z samolotów będą zrzucane szczepionki. O co chodzi i jak należy reagować?

fot. commons.wikimedia.org

Alert RCB to system ostrzegania przed zagrożeniami, niebezpiecznymi warunkami pogodowymi oraz nietypowymi sytuacjami poprzez masowe wysyłanie SMS-ów z daną treścią. Dzięki temu mieszkańcy określonych regionów są z wyprzedzeniem powiadomieni o nagłych ulewach, groźnej sile wiatru lub - tak, jak teraz - szczepionkach na wściekliznę zrzucanych z samolotów. O co chodzi w ostatnim komunikacie od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa? 

Co dzieje się z zużytymi mydłami w polskich hotelach? Trafiają do pewnego biznesmena >>

Nietypowy alert RCB - szczepionki dla lisów zrzucane z samolotów 

8 września 2023 roku osoby znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego otrzymały nietypowy komunikat w formie SMS-a. Już od 9 do 20 września rusza akcja szczepienia lisów wolno żyjących na wściekliznę.

Szczepionka będzie zrzucana na lasy, pola i łąki przez odpowiednie samoloty. Nie pojawi się na terenach zabudowanych, ani nie dostanie się do zbiorników wodnych.

Lisy otrzymają odpowiednią substancję w formie doustnej przynęty o zapachu rybnym. Są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla lisów, dlatego należy chronić przed nimi zwierzęta domowe. Jak poinformowano w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, nie wolno dotykać szczepionek, ponieważ można przez to pozostawić na nich zapach człowieka, który odstraszy lisy. Dodatkowo "przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt".

Każdy, kto będzie miał jakąkolwiek styczność ze szczepionką, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!

- treść alertu RCB z 8 września 2023 roku. 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.