
fot. pixabay.com

Jarosław Kędroń, który jest inżynierem technologii chemicznej, zainteresował się tematem odzyskiwania oraz przetwarzania odpadów mydlanych, które masowo gromadzą się w hotelach Opracował w tym celu swój własny, ekologiczny plan. Na czym polega?
22-latek z Krakowa poszukiwany LISTEM GOŃCZYM. Powód? Przeklinanie… >>
Co się dzieje z zużytymi mydłami w hotelach?
Ze względów estetycznych, higienicznych i dla komfortu klientów mydła hotelowe są systematycznie wymieniane. Każda nowoprzybyła do danego hotelu osoba korzysta z nowej kostki mydlanej. W takim wypadku w pokojach zostaje wiele użytych - i nadal nadających się do użycia - produktów. Gdzie się je gromadzi?
Mydlane "resztki" wpadają w ręce pewnego biznesmena z wizją. Jarosław Kędroń, przejęty ilością tego rodzaju odpadków, postanowił stworzyć system, dzięki któremu kilkukrotnie użyte mydło nie zostanie wyrzucone do śmieci. Założył więc firmę i nawiązał współpracę w tym zakresie z niektórymi hotelami w Polsce. Resoap Project to program działający od 2021 roku, polegający na recyklingu mydła hotelowego, które zostaje następnie przekazane instytucjom charytatywnym. Dzięki praktyce Zero Waste potencjalne odpadki zyskują drugie życie, a społeczeństwo może z nich skorzystać w 100%.
Jak wygląda proces obróbki zebranego mydła z hoteli? Najpierw jest ono osuszane, a następnie mechanicznie oczyszczane. Później następuje etap dezynfekcji, rozdrabnianie danych kostek i ponowna dezynfekcja. Pod sam koniec utworzona w wyniku wyżej wymienionych działań mydlana masa jest formowana w odpowiedni kształt za pomocą odpowiedniego ciśnienia i temperatury.
Działalność Resoap Project traktuję jako misję. To mój sposób na pomaganie innym, który być może w przyszłości stanie się również sposobem na życie. By móc myśleć o dalszym rozwoju firmy, koniecznym jest wejście do programu znacznie większej liczby hoteli. Dla przykładu, we Francji mydło do recyklingu oddaje 350 hoteli, podczas gdy w Polsce jest ich 12.
Tylko w czerwcu zebraliśmy 178,5 kg odpadów, a z każdego kilograma produkujemy 10 kostek mydła po 95 gramów. Czyli to będzie łącznie ponad 1,8 tys. kostek w miesiąc.
-wytłumaczył Jarosław Kędroń w rozmowie z Business Insider.
