Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka – czym różnią się te święta? Wydawać by się mogło, że to jeden i ten sam dzień. Jednak nie! Mamy w ciągu roku wiele ciekawych świąt, a jak doskonale wiemy, im więcej okazji, tym więcej prezentów.
Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny — różnice
Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta – Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września, a Dzień Mężczyzny 10 marca (dwa dni po Dniu Kobiet!). Co ciekawe, inną proponowaną datą dla Dnia Mężczyzn, jest 4 kwietnia. Tego dnia w niektórych szkołach w okresie PRL urządzano obchody podobne do świętowania Dnia Kobiet (wiecie - goździki, rajstopy, te sprawy).
Dzień Mężczyzn 10 marca ma swoje żródło w religii katolickiej, jest to bowiem dzień wspomnienia liturgicznego czterdziestu męczenników z Sebasty.
Dzień Chłopaka 2024: życzenia, gify i memy o chłopakach >>
Czym się różni Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka?
W Dniu Chłopaka możemy składać życzenia wszystkim młodym mężczyznom – to świetna okazja na przyniesienie np. cukierków na lekcje czy zajęcia na uczelni albo zrobieniem coś miłego dla swojego syna albo brata.
Z kolei na Dzień Mężczyzn życzenia kierujemy przede wszystkim do partnerów, mężów, ojców, wujków i dziadków, choć przypuszczamy, że każdy mężczyzna z radością obchodziłby oba te święta.
Zmiana czasu na zimowy 2024. Zegarki przestawiamy już w październiku >>
Dzień Mężczyzny na świecie — daty
Dzień Mężczyzn obchodzony jest na całym świecie. Międzynarodowe święto panów obchodzi się 19 listopada w takich krajach jak Holandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Indie, Irlandia, Republika Południowej Afryki, Singapur i Stany Zjednoczone. Niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn w jeszcze innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, a Rosja 23 lutego.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn - skąd się wziął?
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada w ponad 80 państwach. Według definicji jest to dzień poświęcony promowaniu wartości, jaką mężczyźni wnoszą do świata. Skupia się również na podkreślaniu pozytywnych męskich wzorców do naśladowania.
Projekt Międzynarodowego Dnia Mężczyzn powstał w 1991 roku. Został jednak wznowiony dopiero w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Jerome Teelucksingh, mieszkaniec tego kraju, wybrał 19 listopada, aby uczcić urodziny swojego ojca, a także to, że tego dnia w 1989 roku drużyna piłkarska Trynidadu i Tobago zjednoczyła kraj w wysiłkach o zakwalifikowanie się do mistrzostw świata.
Panowie – wychodzi na to, że możecie świętować prawie codziennie! :-)