
fot. Pixabay

Egzamin 8-klasisty to sprawdzian kończący pierwszy etap edukacji dziecka. Po spędzeniu 8 lat w szkole podstawowej uczniowie sprawdzają poziom swojej wiedzy. Egzamin jest obowiązkowy, a jego wynik będzie kluczowy podczas rekrutacji do szkół średnich. Pocieszające jest to, że egzaminu nie da się nie zdać – nie ma tutaj żadnego minimalnego progu. Jednak podejście do niego jest obowiązkowe, aby ukończyć szkołę podstawową.
Matura 2024: kiedy poprawka i dodatkowe terminy? >>
Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2024?
Egzamin podzielony jest na trzy części, każda z nich będzie się odbywać w inny dzień i mieć różną długość trwania:
- Język polski – 14 maja, wtorek. Czas trwania: 120 minut.
- Matematyka – 15 maja, środa. Czas trwania: 100 minut.
- Język obcy nowożytny – 16 maja, czwartek. Czas trwania: 90 minut.
Jak chodzi o język obcy nowożytny, uczniowie mogą zdawać następujące języki: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski. Deklaracji dokonuje się na początku roku szkolnego.
Pełnia w maju 2024. Kiedy oglądać kwiatowy księżyc? >>
Czy podczas egzaminu ósmoklasisty reszta szkoły ma wolne?
Organizacja pracy danej placówki zależy od decyzji dyrekcji. W ogromnej większości przypadków jest tak, że klasy I-VII w ciągu tych dni nie mają zajęć dydaktycznych. Nie jest to jednak reguła ani zasada odgórnie narzucona przez ministerstwo edukacji. Szkoły podstawowe mają w ciągu roku możliwość ustalenia 8 dodatkowych dni wolnych poza harmonogramem narzuconym przez ministerstwo i zazwyczaj część z nich wykorzystana właśnie na egzamin ósmoklasisty.
Często bywa też tak, że placówki organizują opiekę nad dziećmi w tym okresie, zwłaszcza młodszymi. W tych dniach planuje się wycieczki i inne atrakcje. Kluczowe jest, by zapewnić w szkołach warunki sprzyjające pisaniu egzaminów.
Rząd przedstawił program Aktywny Rodzic. Kto może liczyć na ‘babciowe’? >>
