News

Eurowizja 2023: w konkursie może zadebiutować nowy kraj?

Eurowizja 2023: w konkursie może zadebiutować nowy kraj?

fot. commons.wikimedia.org

Eurowizja 2023 - jakie kraje wystąpią, czy czekają nas niespodzianki i gdzie może odbyć się konkurs?

Eurowizja 2022 już za nami. Aż 42,3 miliony osób w 232 krajach obejrzało to wydarzenie poprzez YouTube! To o 50% więcej niż w zeszłym roku! Największa oglądalność miała miejsce podczas występu grupy Kalusch Orchestra z Ukrainy – ponad 2,2 miliona osób.

Na Twitterze w ciągu niecałego tygodnia wysłano ponad 8 milionów tweetów związanych z konkursem, a to dwa razy więcej w porównaniu do zeszłego roku. 

Jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądać następna edycja, ale zainteresowanie jest ogromne! Pikanterii dodała niedawna informacja o nowym kraju, który bardzo by chciał wziąć udział przyszłorocznej odsłonie konkursu. 

Gdyby tak się stało, to po raz pierwszy od 2015 roku mielibyśmy do czynienia z poszerzającą się listą uczestników. O jaki kraj chodzi? 

Eurowizja 2023 - data, miejsce 

Według tradycji kraj, który wygrywa Eurowizję, ma prawo zorganizować następną edycję, a w tym roku zwyciężył ukraiński zespół Kalush Orchestra. Niestety Ukraina jest w trakcie wojny z Rosją i nie wiadomo, czy będzie w stanie zapewnić odpowiednią organizację i bezpieczeństwo. Pomimo zapewnień ukraińskiego ministra kultury, oraz szczerych chęci Wołodymira Zełenskiego, nie wiadomo czy będzie to możliwe. 

Wiadomo natomiast, że kolejna edycja Eurowizji odbędzie się w maju 2023 roku. 

Eurowizja 2023 odbędzie się w Ukrainie? Minister jest pewny >>

Eurowizja 2023: nowy kraj? 

Łącznie od pierwszej edycji Eurowizji w 1956 roku, aż 52 kraje wzięły udział w konkursie. W 2022 roku liczba państw rywalizujących ze sobą wyniosła 40, a ostatnie poszerzenie listy uczestników miało miejsce w 2015 roku kiedy dołączyła Australia. 

Ten stan rzeczy może się jednak zmienić, ponieważ Kosowo wyraziło zainteresowanie uczestnictwem w następnej edycji. Czy jest to możliwe?

W teorii jak najbardziej, w praktyce jednak kosowska stacja telewizyjna RTK nie należy do członków Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Pomimo tego, że kraj zapowiedział zgłoszenie podania o członkostwo, szanse na nie są niewielkie, ponieważ RTK nie należy do Międzynarodowej Organizacji Telekomunikacyjnej, a samo Kosowo do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Aby wziąć udział w Eurowizji, członkostwo w tych organizacjach jest konieczne. To właśnie z tego powodu udział Kosowa w Eurowizji 2023 jest raczej niemożliwy, ale nie wyklucza jego uczestnictwa w następnych edycjach. 

Eurowizja: Kalush Orchestra oddają na aukcję nagrodę i... coś jeszcze. Dochód wesprze armię >>

Czemu dopiero teraz Kosowo ubiega się o uczestnictwo w Eurowizji? Kraj motywuje to usunięciem z organizacji Rosji oraz zawieszeniem Białorusi. 

 

 fot. commons.wikimedia.org

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.