Reklama
placeholder
News

Eurowizja 2024: zmiany nie tylko w głosowaniu. Co czeka reprezentantów?

Eurowizja 2024: zmiany nie tylko w głosowaniu. Co czeka reprezentantów?

fot. Facebook: Eurovision Song Contest

Reklama
Reklama
placeholder

Eurowizja 2024 odbędzie się Malmo Arenie w Szwecji od 7 do 11 maja. Okazuje się, że podczas 68. edycji konkursu nastąpią pewne zmiany dotyczące głosowania. Jakie?

Podczas Eurowizji 2024 Polskę reprezentować będzie Luna z piosenką The Tower. Wokalistka wystąpi jako piąta w pierwszym dniu półfinałów. O zwycięstwo w konkursie powalczy łącznie 37 państw, w tym Luksemburg, który powrócił na Eurowizję po 31 latach przerwy. Na liście nie zabrakło również krajów z tak zwanej Wielkiej Piątki. Zaliczają się do niej następujące kraje: Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Francja. Wśród państw, które automatycznie awansowały do finału, znalazła się również Szwecja. Otwarcia głosowania publiczności dotychczas miało miejsce po zakończeniu występów wszystkich finalistów. Podczas tegorocznego konkursu będzie jednak inaczej. 

Eurowizja 2024: która będzie Polska? Znamy kolejność występów w półfinałach >>

Eurowizja 2024: jakie są nowe zasady głosowania?

Na początku marca 2024 Europejska Unia Nadawców (EBU) przedstawiła nowe zasady dotyczące głosowania podczas finału Eurowizji. Przy okazji ogłosiła też, że podczas półfinałów występy reprezentantów krajów z Wielkiej Piątki (którzy trafiają prosto do finału) w tym roku będą poprzeplatane występami pozostałych półfinalistów. Reprezentantami z Wielkiej Piątki na Eurowizji 2024 są Angelina Mango (Włochy), Isaak (Niemcy), Olly Alexander (Wielka Brytania), Nebulossy (Hiszpania). Szwecję reprezentować będzie duet Marcus & Martinus. Artyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji wystąpią podczas pierwszego półfinału, a reprezentanci Francji, Włoch i Hiszpanii zaprezentują swoje utwory na drugim półfinale. 

Luna chce oficjalnie zmienić imię. Zdradziła też jak ma wyglądać jej występ na Eurowizji >>

W głosowaniu na Eurowizji 2024 zmieni się czas głosowania. Podczas finału Eurowizji 2024 głosowanie widowni wystartuje jeszcze przed pierwszym występem. Dotychczas głosowanie rozpoczynało się  po zakończeniu występów. Tak też będzie podczas tegorocznych półfinałów, podczas których zasady głosowania widowni pozostaną niezmienne.

Zmiany nastąpią także w głosowaniu Reszty Świata. Widzowie spoza państw biorących udział w Eurowizji będą mogli głosować nie równolegle z widzami, tylko po próbie generalnej na 24 godziny przed półfinałami i finałem. Głosowanie Reszty Świata odbędzie się online i zakończy się w chwili rozpoczęcia transmisji na żywo pierwszego półfinału. Później zostanie wznowione  po ostatnim występie w półfinałach i przed pierwszym występem w finale. W drugiej turze głosowania widzowie będą mogli oddać do 20 głosów na wybranych reprezentantów.

Poniżej znajdziecie listę zmian w głosowaniu na Eurowizji przedstawioną przez EBU:

  • Kraje Wielkiej Piątki oraz Szwecja będą występować w półfinałach na żywo, pomiędzy występami półfinalistów.
  • Głosowanie w Wielkim Finale rozpocznie się przed pierwszym występem i zostanie zamknięte kilka minut po ostatnim występie.
  • Głosowanie dla Reszty Świata rozpocznie się 24 godziny przed transmisjami na żywo.

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama