Reklama
placeholder
News

Fest Festival 2023 ODWOŁANY. Złe informacje zaledwie 5 dni przed imprezą

Fest Festival 2023 ODWOŁANY. Złe informacje zaledwie 5 dni przed imprezą

fot. materiały własne/Katarzyna Maler

Reklama
Reklama
placeholder

Fest Festival 2023 został odwołany na zaledwie 5 dni przed startem imprezy w Chorzowie? Chyba nikt się nie spodziewał, że hucznie zapowiadana kolejna edycja festiwalu się nie odbędzie.

Według nieoficjalnych informacji powodem mają być problemy finansowe organizatorów. Artykuł jest aktualizowany.

Przypomnijmy, że na scenach rozstawionych tradycyjnie w Parku Śląskim miały zagrać takie gwiazdy jak Steve Angelo, Kasabian, Kalush Orchestra, Calum Scott, Peggy Gou, Don Diablo, The Chemical Brothers czy Oliver Heldens. Nie zobaczymy również silnej polskiej reprezentacji – na Fest Festivalu miały odbyć się koncerty m.in. 2115, bryskiej, Janna, Grubsona, Vito Bambino czy Ralpa Kaminskiego. 

Doda - nowa trasa koncertowa 2023. Co już wiadomo o wielkim projekcie Doroty Rabczewskiej? >>

Fest Festival 2023 odwołany

Kilka dni temu okazało się, że firma ochroniarska FOSA, która pracowała przy poprzednich edycjach imprezy, nie podpisała umowy z organizatorami. Dyrektor działu imprez nie zdradził jednak co było powodem tej decyzji. 

Jak informuje Łukasz Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Chorzowie:

Doszło do komplikacji związanych z zabezpieczeniem imprezy masowej.

Portal Going ma zablokowaną możliwość kupna biletów na Fest Festival 2023. Dodatkowo w miniony weekend na oficjalnej stronie festiwalu ogłoszono promocję -50% na karnety dla tych, którzy już takowy posiadają, To bardzo duża zniżka, która rzadko się zdarza i zazwyczaj jest próbą podratowania niskiej frekwencji.

4 sierpnia dziennikarz Kacper Peresada napisał na swoim profilu na Twitterze:

Tegoroczny Fest Festival się nie odbędzie - wynika z moich informacji. Organizatorzy dzwonią do partnerów i informują, że zaraz oficjalnie ogłoszą odwołanie. Powodem mają być problemy finansowe spółki, która nie płaciła podwykonawcom i artystom.

Fest Festival 2023 miał odbyć się w dniach 9-13 sierpnia 2023 roku jako trzecia z pięciu zakontraktowanych edycji.

 

 

[AKTUALIZACJA 4.08.2023 15:47]

Na eBilet, oficjalnej stronie do zakupu biletów na Fest Festival, również wstrzymano możliwość kupna.

[AKTUALIZACJA 4.08.2023 17:48]

Headlinerzy imprezy zaczynają usuwać ze swoich stron internetowych Fest Festival z nadchodzących koncertów. Jak podaje Wyborcza.pl, pracownicy Urzędu Miasta w Chorzowie otrzymali telefon od organizatora festiwalu, który poinformował, że tegoroczna edycja Fest Festivalu zostaje odwołana. Powodem decyzji mają być żądania podwykonawców zapłaty z góry za pracę podczas imprezy i brakujące na ten cel pieniądze. Kwota, o której mowa, to podobno 5 milionów złotych.

[AKTUALIZACJA 5.08.2023 10:30]

Na oficjalnej stronie festiwalu pojawiło się oświadczenie dotyczące odwołanej imprezy. Tegoroczna edycja nie odbędzie się m.in. ze względu na problemy finansowe. 

Dzisiejszy dzień jest najbardziej bolesnym dniem w historii FEST Festivalu.

Z ogromnym bólem serca musimy poinformować Was, że niestety w tym roku jesteśmy zmuszeni odwołać festiwal i nie będziemy mogli razem spędzić tych pięknych chwil w Parku Śląskim.

Nasz Festiwal znajdował się w fazie dynamicznego rozwoju, a jego frekwencja rok do roku rosła o ponad 30%. Taki dynamiczny rozwój pozwolił nam zakładać, że ten rok będzie równie dobry. Cieszyliśmy się z tego i właśnie pod taki wzrost frekwencji tworzyliśmy tegoroczna edycję. Niestety, pomimo ogromnego wsparcia od wielu naszych partnerów i sponsorów, tegoroczny kryzys w branży eventowo-rozrywkowej znacząco zmniejszył sprzedaż biletów, powodując, że nasze szacowanie było błędne. Na dzień dzisiejszy liczba uczestników osiągnęła niewiele ponad 50% planowanej frekwencji, czyniąc organizację FEST Festivalu niemożliwą do zrealizowania w tym roku.

W ostatnich kilku tygodniach robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby poradzić sobie z nową sytuacją. Wykorzystaliśmy wszystkie posiadane fundusze na organizację wydarzenia i konieczne do rozpoczęcia jego montażu. Przez ostatnie miesiące prowadziliśmy rozmowy z instytucjami publicznymi, sponsorami i funduszami, aby pozyskać dodatkowe finansowanie na tegoroczną edycję. Zredukowaliśmy koszty i dywersyfikowaliśmy kanały promocyjne. Żadne z tych działań nie przyniosło oczekiwanych efektów i nie zabezpieczyło finansów przed zbliżającym się wydarzeniem. Walczyliśmy o nasze ponowne spotkanie ze wszystkich sił i do ostatniej chwili. Jesteśmy niezmiernie zasmuceni i przepraszamy za to niepowodzenie wszystkich Was, którzy nam zaufali i wspierali nas przez ostatnie lata. Jednocześnie dziękujemy artystom, sponsorom, partnerom, wykonawcom i wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w tworzenie FEST Festivalu, a także Wam - festiwalowiczom, którzy przede wszystkim tworzyli atmosferę tego pięknego wydarzenia.

Pierwsza edycja FEST Festivalu miała swoje miejsce w 2019 roku, już wtedy osiągając frekwencję 16 000 osób każdego dnia wydarzenia, co uplasowało festiwal w grupie największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Jak się później okazało, był to najtrudniejszy okres w historii na rozpoczęcie nowej inicjatywy festiwalowej w naszym kraju.

Każdy nowy projekt tego typu potrzebuje kilku lat, aby osiągnąć próg swojej rentowności. W naszym przypadku ostatnie edycje festiwalu były finansowane z bieżącej działalności, wpłat własnych właścicieli, pożyczek od firm zewnętrznych. Mimo czterech lat wysiłków, projekt nie otrzymał odpowiedniego wsparcia ze strony jednostek publicznych, co znacznie utrudniło jego organizację.

Nasza inicjatywa spotkała się dodatkowo z wieloma przeciwnościami. W 2020 roku musieliśmy odwołać drugą edycję wydarzenia z powodu pandemii, a w 2021 roku działaliśmy w restrykcyjnych warunkach związanych z COVID-19. W 2022 roku spotkała nas kolejna trudność – wojna u naszych sąsiadów i ogromna inflacja spowodowały dwukrotny wzrost kosztów i postawiły festiwal w wyjątkowo trudnej sytuacji. Udało nam się wyjść obronną ręką z ubiegłorocznych problemów, jednak 2023 rok boleśnie zweryfikował nasze plany - w połowie czerwca, 30% tendencja wzrostu sprzedaży biletów odwróciła się, osiągając niższą sprzedaż niż ta z ubiegłorocznej edycji FESTa. Nie pomagały nam również inne kwestie - dalszy znaczący wzrost kosztów organizacji wydarzenia spowodowany inflacją, wyjątkowo rygorystyczne warunki płatności “z góry” dla podwykonawców i artystów, międzynarodowy kryzys, brak oczekiwanego wsparcia ze strony województwa, a także przekazanie terenu wydarzenia z 5-dniowym opóźnieniem.

Przez ostatnie 5 lat nasz cały zespół wkładał pełne serce w organizację tego wydarzenia, z roku na rok starając się robić je coraz ciekawszym. Przez okrągłe 12 ostatnich miesięcy pracowaliśmy nad zorganizowaniem jeszcze lepszej, piękniejszej edycji, miejsca gdzie możecie oderwać się na 5 dni od codzienności i spędzić wspaniały czas ze swoimi bliskimi. Doświadczanie i przeżywanie tego razem z Wami od zawsze było dla nas największą nagrodą i powodem, dla którego to robimy.

Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu. Wszystkie osoby posiadające bilety, otrzymają wkrótce na skrzynki e-mailowe informacje z dalszymi komunikatami w sprawie zwrotów środków za bilety.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość i raz jeszcze przepraszamy, że zawiedliśmy Wasze zaufanie.

Fest Festival 2023 - zwroty za bilety/karnety

Organizatorzy poinformowali, że wszystkie osoby posiadające bilety lub karnety mogą ubiegać się o zwrot środków, jednak z uwagi na problemy finansowe są oni zmuszeni do uruchomienia postępowania upadłościowego. 

Każdy posiadacz biletu otrzyma w najbliższym czasie informację dotyczącą dalszych kroków w temacie zwrotu środków za ich zakup. Informacja dotrze do nich drogą mailową. 

Artykuł będzie aktualizowany. 
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama