Reklama
placeholder
News

Honorata Skarbek: nowa piosenka Ogień opowiada o uzależnieniu i współuzależnieniu. W teledysku uczestnicy znanego programu

fot. YouTube.com/Honorata Skarbek

Reklama
Reklama
placeholder

Honorata Skarbek wypuściła nowy singiel, w którym śpiewa o niszczycielskiej potędze metaforycznego żywiołu. Wokalistka od zawsze przez muzykę opowiada o swoich przeżyciach oraz emocjach i nadaje im znaczenie. 

Mata – nowa piosenka 2 Izoteki. Rapuje o hejcie, na końcu klipu ważna informacja >> 

Ogień potrafi niszczyć, ale daje też ciepło, schronienie, światło, poczucie bezpieczeństwa. Jego dualizm można porównać do relacji międzyludzkich ogień, który na początku nadaje związkowi ciepła, podgrzewa emocje i uczucia, potrafi te uczucia zamienić w zgliszcza, siejąc spustoszenie.

Honorata Skarbek – Ogień: teledysk

Historię związku w teledysku Honoraty Skarbek opowiadają Michalina Wojciechowska i Arkadiusz Pydych, znani z programu Top Model.

Klip porusza temat uzależnienia oraz współuzależnienia. Artystce zależało na przedstawieniu go jako wciąż dynamicznie rozwijającego się problemu społecznego. Na końcu teledysku pojawiają się alarmowe numery telefonów dla osób, które zmagają się z uzależnieniem oraz osób współuzależnionych i szukających pomocy.

Fabijański – Tyler D. zapowiada Popiół. Singiel nawiązuje do Fame MMA >> 

W Polsce żyje około kilkunastu milionów osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i zachowań (jak hazard czy uzależnienie od internetu). W tym od 2 do 3 milionów osób uzależnionych jest od alkoholu. Część z tych osób straci w wyniku uzależnienia życie, bo każdy nałóg to choroba, a nieleczona prowadzi do śmierci.

Uzależnienie trudno jest zatrzymać w pojedynkę, dlatego sięganie po pomoc to sposób na ratowanie życia. Nieleczona choroba zawsze postępuje, niszcząc coraz bardziej zdrowie i życie osoby uzależnionej i jej bliskich.

Współuzależnienie dotyka dużą część osób będących w bliskich relacjach z uzależnionymi, bo nałóg to choroba całej rodziny. Współuzależnienie prowadzi do depresji, zaburzeń lękowych lub PTSD (zespołu stresu pourazowego – przyp. red.). Niekiedy prowadzi do uzależnienia od leków uspakajających lub alkoholu. Łączenie leków z alkoholem grozi śmiercią. Współuzależnione osoby narażone są na przemoc, o której wstydzą się głośno mówić. Osoba współuzależniona za wszelka cenę próbuje „uratować”, zmienić kogoś, kto jest uzależniony, często kosztem własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Współuzależnieni potrzebują pomocy, częściej niż im się wydaje dlatego warto ich wspierać zamiast oceniać – czytamy.

Pada też zdanie,  o którym zawsze powinniśmy pamiętać: Sięganie po pomoc to akt odwagi, nie słabości! 

Uzależnienie i współuzależnienie – gdzie szukać pomocy?

  • Informacje o pomocy: www.kcpu.gov.pl/kategoria-projektow/informacje-o-pomocy/

  • Informacje o leczeniu i profilaktyce: www.kcpu.gov.pl/kontakt

  • Mapa placówek lecznictwa odwykowego dla uzależnionych i współuzależnionych: www.kcpu.gov.pl/mapa

  • Poradnia narkotykowa on-line: www.narkomania.org.pl

  • Poradnia uzależnień behawioralnych on-line: www.uzaleznieniabehawioralne.pl/poradnia-online

  • Pomarańczowa linia dla młodych ludzi nadużywających alkoholu i ich rodziców: 801140068

  • Niebieska linia dla ofiar przemocy: 800120002

 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama