News

'Kolęda' w październiku? Ksiądz dał wiernym specjalne karteczki

'Kolęda' w październiku? Ksiądz dał wiernym specjalne karteczki

fot. Pixabay.com

Głośno jest o proboszczu parafii w Ciągowicach (województwo śląskie), który zdecydował, że odwiedzi wiernych z wizytą duszpasterską już w październiku. Parafianie mieli otrzymać od księdza karteczki.

Zakaz handlu w niedziele nie dla studentów i emerytów? >>

Wizyta duszpasterska, nazywana potocznie „kolędą”, tradycyjnie odbywa się zaraz po świętach Bożego Narodzenia – zazwyczaj w grudniu i w styczniu. W 2020 roku, z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, księża nie odwiedzali wiernych w domach.

Kolęda w październiku w Ciągowicach

Proboszcz Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach postanowił zorganizować „kolędę” 8 października. Niedawno do internetu trafiło zdjęcie karteczki, którą mieszkańcom miał przekazać duchowny.

Na „formularzu” były wskazane trzy cele, na które proboszcz zbiera pieniądze – na dach, na kościół oraz na kolędę. Obok każdy parafianin mógłby wpisać kwotę, którą przekazuje, niżej znalazło się miejsce na podpis tego, „kto ofiaruje”.

Karteczka od księdza wywołała kontrowersje. Ofiara w czasie wizyty duszpasterskiej jest przekazywana zazwyczaj w kopertach i dobrowolna. Internauci zarzucają parafii w Ciągowicach, że podpisywanie deklaracji to odebranie wiernym prawa do anonimowości.

Nowe święto państwowe 27 grudnia – projekt przyjęto. Będzie wolne? >>

Na temat karteczki wypowiedział się  przedstawiciela kurii w Sosnowcu.

Przygotowany przez duchownego z Ciągowic kwit wizyty kolędowej został określony przez ks. Przemysława Lecha, Dyrektora Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, mianem „pewnej formy komunikacji”, której celem było „poinformowanie wiernych o bieżących celach ekonomicznych ich wspólnoty” – czytamy na portalu goniec.pl.

Użycie na kartkach słowa „ofiara” zakłada, że wsparcie celów ekonomicznych parafii będzie miało charakter dobrowolny, a wierni osobiście mogą podjąć decyzję czy i które cele chcą wesprzeć – cytuje przestawiciela Diecezji z Sosnowca serwis.

Ks. Przemysław Lech odniósł się też do obowiązku sprzątania w świątyni w Ciągowicach przez parafian. Proboszcz miał zapewnić kurię, że „obecny sposób organizowania osób do sprzątania świątyni funkcjonuje już od dłuższego czasu”.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.