Reklama
placeholder
News

Powstała pierwsza lalka Barbie z Zespołem Downa. Jak wygląda?

Powstała pierwsza lalka Barbie z Zespołem Downa. Jak wygląda?

https://www.instagram.com/elliejg16_zebedeemodel/

Reklama
Reklama
placeholder

Kolekcja Barbie Fashionistas promująca różnorodność powiększyła się o nowy model. Firma Mattel wypuściła na rynek lalkę przypominającą wyglądem kobietę z Zespołem Downa. Jedną z jej ambasadorek została pochodząca z Wielkiej Brytanii modelka Ellie Goldstein. 

Barbie z Zespołem Downa

Lalki inkluzywne powstały po to, aby uczyć zrozumienia i empatii. Odgrywają one również ogromną rolę w życiu dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki nim ich w pełni sprawni rówieśnicy mogą je lepiej zrozumieć, a one same nie czują się dyskryminowane. W ramach lini Barbie Fashionistas na rynku dostępne są już lalki o różnej budowie ciała czy kolorze skóry, a także poruszające się na wózku inwalidzkim. 

Najnowszy model Barbie cechuje bardziej okrągła twarz, lekko skośne oczy, mniejsze uszy, płaski mostek nosowy. Jest ona niższa, ma dłuższy tułów i zmienioną sylwetkę. Lalka ubrana jest w żółto-niebieską sukienkę, kolory te nawiązują do barw Światowego Dnia Zespołu Downa. Wygląd oraz akcesoria i ubrania Barbie były konsultowane przez jej producentów ze specjalistami z amerykańskiego narodowego Towarzystwa Zespołu Downa. Jest to organizacja walcząca z wyluczeniem, przyczyniająca się do zmian w postrzeganiu osób z Zespołem Downa oraz wspierająca je. 

Komunia święta w restauracjach celebrytów. Ile kosztuje talerzyk u Gessler czy Wojewódzkiego? >>

Ellie Goldstein w poście na swoim profilu na Instagramie  pisze o swoich emocjach związanych z premierą lalki: 

Jestem bardzo szczęśliwa, że powstała Barbie z zespołem Downa. Widząc lalkę, poczułam się wzruszona – tak wiele to dla mnie znaczyło. Jestem zaszczycona i dumna, że Barbie wybrała mnie, aby pokazać lalkę światu. Różnorodność jest dla mnie ważna, ludzie muszą widzieć więcej takich ludzi jak ja, nie możemy pozwolić na to, by nas ukrywano.

Póki co lalka jest dostępna w sprzedaży na rynku amerykańskim, ale ma być sprzedawana na całym świecie.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama