News

Matura 2023 - co z ustnymi egzaminami? Uczniowie chcą przywilejów jak poprzednie roczniki

Matura 2023 - co z ustnymi egzaminami? Uczniowie chcą przywilejów jak poprzednie roczniki

fot. Pixabay.com

Po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, minister edukacji, Przemysław Czarnek oraz dyrektor CKE, Marcin Smolik, poinformowali polskich uczniów, że w 2023 roku zostanie przywrócona matura ustna z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Nie wszyscy przyszli maturzyści są z tego powodu zadowoleni i w związku z tym zorganizowali petycję. Wiadomo już, na jakiej zasadzie odbędą się egzaminy ustne, jeśli prośba uczniów nie zostanie wysłuchana. 

Nowa matura 2023 - jakie zasady? >>

Matura 2023 - szczegóły egzaminów ustnych

Zarówno ustny egzamin maturalny z języka polskiego, jak i języka obcego nowożytnego, w 2023 roku będzie trwał łącznie 30 minut. W tym czasie każdy uczeń wylosuje po dwa pytania, w tym jedno z puli jawnej (udostępnianej przez CKE), oraz drugie z puli niejawnej.Po zapoznaniu się z wylosowaną treścią zdający będzie miał 15 minut na to, aby opracować swoją odpowiedź oraz przygotować krótką wypowiedź. W drugiej połowie egzaminów uczeń przedstawi swoje wnioski w formie monologu, po czym odbędzie rozmowę z komisją na temat wybranego zagadnienia. Podobnie jak w przypadku pozostałych obowiązkowych egzaminów, matury ustne zostaną uznane za zaliczone, jeśli zdający otrzyma na nich minimum 30% punktów. 

Gwiazdy bez matury! Kto nie zdał egzaminu dojrzałości? >>

Przyszłoroczni maturzyści nie są zadowoleni ze wznowienia egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Uczniowie zaapelowali do ministra edukacji, Przemysława Czarnka, aby ten odwołał je również w 2023 roku, tak jak zrobił to w poprzednich latach, w wyniku pandemii koronawirusa. Autorzy petycji twierdzą, że im także należy im się taki przywilej z racji tego, że uczyli się w formie zdalnej przez niemal dwa lata:

Apelujemy o przedłużenie dostosowań egzaminu maturalnego dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – techników na rok 2023. Petycja dotyczy zwolnienia maturzystów z techników z obowiązku zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego w roku 2023. 

Jak poinformował dyrektor CKE, Marcin Smolik, egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego na maturze w 2023 roku będą obowiązkowe. Jednyną rzeczą, która mogłaby wpłynąć na zmianę decyzji w tej sprawie, są ewentualne zmiany w kwestiach pandemicznych na terenie naszego kraju. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że egzaminy odbędą się na początku maja, a każdy uczeń otrzyma swoje indywidualne terminy i godziny.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.