Reklama
placeholder
News

Nowa matura 2023 - jakie zasady?

Nowa matura 2023 - jakie zasady?

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Podczas konferencji z udziałem ministra edukacji, Przemysława Czarnka oraz dyrektora CKE, Marcina Smolika, polscy uczniowie mieli okazję poznać wyniki matur z 2022 roku. To jednak nie jedyny długo wyczekiwany wątek, który został poruszony w trakcie spotkania. Przyszłoroczni maturzyści dowiedzieli się, że ich egzamin dojrzałości będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas. Niedługo potem do sieci trafiła lista obowiązkowych egzaminów na 2023 rok. Jak tym razem się prezentuje i na jakich zasadach będzie można przystąpić do nowej matury?

Matura 2022: nie zdał przez interpretację wiersza. Autor utworu go broni >>

Nowa matura 2023 - zasady

Dyrektor CKE nie ukrywa, że w 2023 roku egzaminy będą dla uczniów nieco większym wyzwaniem niż dotychczas. Wiadomo już, że odbędą się one zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Jednyną rzeczą, która mogłaby wpłynąć na zmianę decyzji ministra educkacji w tej kwestii, są ewentualne zmiany w kwestiach pandemicznych na terenie naszego kraju. 

Matura 2023 będzie trochę trudniejsza niż ta dotychczasowa. Warto pamiętać, że odbędzie się ona zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Jeżeli nic się nie zadzieje w kwestiach pandemicznych, to zostanie ona przeprowadzona w taki sposób, jak to zaplanowano.

Nowy przedmiot w szkole i matura z zadaniami w grupach? Minister zapowiada zmiany >>

Matura w 2023 roku będzie składać się z dwóch egzaminów w części ustnej oraz czterech egzaminów w części pisemnej. Po raz pierwszy przystąpią do niej absolwenci 4-letniego liceum. Poza tym, egzamin dojrzałości będą mogli zdawać absolwenci, którzy ukończyli 5-letnie technikum, ponadpodstawową szkołę średnią (sprzed 2005 roku) oraz osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia). Wszyscy uczniowie będą musieli otrzymać co najmniej 30% punktów z każdego z obowiązkowych egzaminów, aby zdać maturę.

Wiadomo także, że w przypadku nowej matury zmianie ulegnie czas na rozwiązanie poszczególnych arkuszy egzaminacyjnych. Matura z języka polskiego potrwa 240 minut na poziomie podstawowym i 210 minut na poziomie rozszerzonym. Do tej pory było to odpowiednio 170 i 180 minut. Z kolei egzamin z matematyki będzie trwał 180 minut, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dotychczas matura z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 10 minut dłużej.

Lista obowiązkowych egzaminów na przyszły rok wygląda następująco:

  • egzamin z języka polskiego (bez określania poziomu)
  • egzamin z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
  • egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
  • egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
  • egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
  • egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym) - absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego będzie miał obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym

Dwa pierwsze egzaminy odbędą się w formie ustnej, z kolei pozostałe z nich w formie pisemnej. Poza tym absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej będą mieli obowiązek przystąpienia do egzaminu z języka tej mniejszości w ‎części pisemnej (na poziomie podstawowym).

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama